Назад у майбутнє: вересень 1991-1992 років у Володимирі-Волинському

Цей запис опубліковано більш як рік тому
21:47 | 28.09.2016 / Рубрика: Володимир-Волинський / 1 коментар

Інтернет-видання «БУГ» продовжує нову рубрику «Назад у майбутнє». Пропонуємо цікаві матеріали вересневих випусків Володимир-Волинської громадсько-політичної газети “Слово Правди” за 1991-1992 роки.

До слова, газета “Слово правди” видається з 4-го жовтня 1939 року. На початку Незалежної України ціна її становила 63 копійки.

Початок нової осені та, зокрема, української незалежності в газеті “Слово правди” стартує із статті “Прапор над міською радою”:

“Самостійна незалежна Україна – реальність. Тривалий час український народ намагався втілити цю мрію, виборював своє право на сувернітет. На відзначення державної самостійності України до прийняття закону Республіки Україна про державну символіку міська Рада народних депутатів прийняла розпорядження піднести над будинком поряд з Державним прапором національний синьо-жовтий”

Слово взяв голова міської Ради народних депутатів Петро Саганюк, який сказав, що в тривожні серпневі дні більшість людей продемонстрували свою вірність ідеям утвердження справжньої демократії.

dsc08609

На наступних сторінках написано, що “Незалежності тільки початок”, “Останні політичні події потрясли не тільки нас, людей Радянського Союзу, а увесь світ. Не буде перебільшенням стверджувати, що настав незворотний крах соціалістичного вибору і комуністичної ідеології в нашій країні. Так, це велика перемога українського народу на шляху до свободи і незалежності, але ще далеко не остання. На надзвичайній сесії Верховної Ради СРСР проголошення незалежності України викликало в більшості членів цієї ради і народних депутатів явне незадоволення.”

Поруч зазначено, що у місті відбулася Панахида за полеглими воїнами УПА.

dsc08611

Цікавою була рубрика “З народного гумору”, для прикладу специфічний на ті роки жарт:

Покупець: – У вас є в продажу сірники, масло, ковбаса?
Продавець: – У нас взагалі нічого немає!
Покупець: – Тоді для чого ви стоїте за прилавком?
Продавець: – Щоб вас інформувати, що у вас нічого нема.

Газета “Слово Правди” також помістила статтю “Освячено Монастирську церкву”, “Яскравим блиском куполів, оновленими древніми стінами, чистотою і охайністю зустрічає старовинний Свято Троїцький монастир, який заново відродився в своєму прадавньому призначені лише рік тому”.

Подано інформацію про Володимир-Волинське профтехучилище, зазначено що в навчальному закладі готують фахівців для сільськогосподарського виробництва: механізаторів, електромонтерів, електрогазозварників, будівельників, а також швачок. У новому 1991 навчальному році також розпочали підготовку трактористів і фермерів. “Селу для оновлення, неухильного зміцнення економіки дуже потрібно таке поповнення”.

Також висвітлено гострий скандал у місті Володимир-Волинському, стосовно старого кладовища. “На могилах ростуть бур’яни, і родичі, вириваючи їх, викидають на сусідні надгробки, або ж виносять зілля на дорогу, в поодиноких випадках на спеціальне місце. Редактори газети аналізуючи цю ситуацію помістили такий висновок: “Ні, не поважають люди працівників з саночистки, які наводять порядок на кладовищі. Як, мабуть, і себе.”

dsc08645

dsc08623

Газета “Слово Правди” сповістила читачам, що у Володимирі-Волинському, в скверику біля автостанції, демонтовано пам’ятник Володимиру Леніну (випуск за 13 вересня 1991 року). “Як і передбачало рішення міськвиконкому, демонтаж здійснили спокійно, акуратно, щоб не поруйнувати скульптуру”. Редакції було повідомлено, що скульптуру Леніна в цілісності і схоронності перевезено на склад управління комунального господарства міськвиконкому.

Також вересневий випуск помістив “кричущу” статтю “Допоможіть відновити церкви”. Волинське Єпархіальне товариство взяло великий розмах відбудовчих робіт на багатьох церковних об’єктах, які опинилася в жалюгідному стані через відоме ставлення держави до церкви.

dsc08635

dsc08636

Вересень 1992-го року розпочинається із привітань з Днем знань. “Голосистими дзвінками озвався Першовересень, скликаючи учнів за парти. Нехай же він буде багатим на добра враження.”

На наступних сторінках газети “Слово правди” розміщена інформація від міського центру зайнятості “Зупинити безробіття”. “Нинішнього року міський центр зайнятості одержав 92 списки від підприємств, установ та організацій на скорочення 869 чоловік. Така тенденція не може не викликати тривогу. При всій складності в нашій економіці працівники підприємств зобов’язані пригальмувати цей процес, інакше-катастрофа.”

Також зазначено, що міський центр зайнятості виплачує допомогу по безробіттю 54 особам: “Якщо далі так піде, то не вистачить коштів нашого фонду зайнятості і місцевого бюджету. Ми отримуємо кожного місяця 50-60 вакансій, в основному чоловічі. Куди направляти людей на роботу, особливо жінок, нашу молодь, випускників вузів і технікумів.”

“Які професії потрібні місту?” – вказано що центр зайнятості надає можливість перевчити за власний рахунок на будь-яку іншу професію. Питання наступне: “Куди скеровувати людей на роботу?”

Директором міського центру зайнятості вказано – “Утримуємось на кошти підприємств, установ, організацій, які відраховують у фонд зайнятості 3% від фонду заробітної плати. З місцевого бюджету надійшло лише 51600 карбованців, а треба значно більше.”

Виходячи із складного соціального становища ринку праці, зазначено такі шляхи його поліпшення:

Перше: Зупинити процес вивільнення працівників

Друге: Перекваліфікація, перенавчання безробітних

Третє: Займатися підприємницькою діяльністю

Четверте: Відповідно до рішення міськвиконкому, організація і направлення безробітних та створення на підприємствах громадських робіт

П’яте: Згідно з рішенням представника Президента в міськвиконкомі, прийняття підприємствами, установами та організаціями на роботу по квоті для соціальної групи незахищених безробітних.

“Проте всім зрозуміло, що ріст безробіття слід зупинити, людей треба захищати, працювати над збільшенням виробництва продукції.”

Цю інформацію помістив директор Володимир-Волинського центру зайнятості О.Івашко

dsc08565

dsc08534

Цікавою була рубрика “Кожна епоха має свої цінності”. У 1992 році в селищі Жовтневому на постаменті де стояв бюст Володимира Леніна, встановлено пам’ятник першим шахтобудівникам – засновникам селища.

Стаття “У дзеркалі статистики” помістила сумну інформацію, про те що ціни зростають: “У серпні нинішнього року (1992) на ринку міста Володимира-Волинського ціни в цілому зросли у вісім разів.

Навіть на сторінках газети можна простежити, загострення економічної кризи успадкованої від СРСР.

dsc08580

У газеті “Слово правди” розмістили статтю “Як празникував Володимир”. “28 серпня – День Успіння Господнього і День міста. Вже зранку площа Володимира-Волинського” виглядала празниково вбраною, тут звучали урочисті мелодії, українські народні пісні”.

Стабільно, на сторінках видання звітувалися місцеві правоохоронці. З 24-го до 3-го серпня в чергову частину міськвідділу внутрішніх справ надійшли такі повідомлення про злочини і пригоди. Невідомими викрадено запасне колосе з автомобіля. Вчинено аж три крадіжки велосипедів. Заява про викрадення авто “Жигулі”. В радгоспі здійснено, ще кричущу крадіжку – автобуса. У ніч з 26 по 27 серпня з магазину-майстерні “Обнова” кооперативу “Експрес” викрадено товарів на суму 23 тисячі карбованців. Надійшло повідомлення з комбінату громадського харчування, що в кафе “Молодіжне”, невідомими винесено кілька пляшок коньяку та два ящики сигарет.

Цікавою на то той час для сучасників була стаття під назвою “За французькою моделлю”. Ще 19-го червня 1991 року Верховною Радою України схвалено концепцію нової Конституції України. Нею було передбачено дев’ять розділів цього основного закону нашої держави. “Минув рік, і ось на всенародне обговорення винесено проект Конституції України. Ознайомившись із запропонованим проектом, можна зробити висновок, що в ньому закріплена така форма правління як президентська республіка, але з елементами президентсько-парламентської. Тобто взято за основу так звану французьку модель.

Актуальною для місцевих жителів була інформація про перейменування вулиці Фрунзе на Івана Мазепи. Рішення було прийнято Володимир-Волинським міськвиконкомом. Матеріал отримав назву “Клейноди Гетьмана Мазепи”.

dsc08578

dsc08603

dsc08643

dsc08642

dsc08638

Інтернет – видання «БУГ» готує нові публікації рубрики “Назад у майбутнє”. Слідкуйте за оновленнями.

1 коментар
  1. шо за назва -“Назад у майбутнє” ? може “Вперед у минулє” ? Чи “Песец неминучий” ?

Додати коментар


Погляд

Про сторічну бруківку до 1025-річчя Княжого Міста
Якщо хочеш знати, про що говорять люди, піди на базар, або проїдься раз-другий в маршрутці. У минулу п’ятицю, зранку, в «четвірці», яка заглохла зразу після повороту від ...

Новини

25 травня, П’ятниця
18:49
Стало відомо, коли скасують військовий збір
17:50
У Павлівській ОТГ знайомилися із досягненнями громади
17:42
Працівники шахти №9 «Нововолинська» від ранку вимагають погасити заборгованість по зарплаті
17:23
Українці в Facebook продають квитки на фінал ЛЧ
16:56
Для учнів Нововолинського центру професійно-технічної освіти організували цікаву екскурсію
16:40
Вночі у Володимирі-Волинському поламали молоді дерева. Правоохоронцям відомі обличчя вандалів 2
16:16
У Нововолинську учениця 4 класу захворіла на кір
15:55
Поблизу Луцька на смерть збили чоловіка, водій утік
15:26
Правоохоронці розшукують двох волинян за скоєння тяжких злочинів
14:51
Волинські митники вилучили авто набите сигаретами
14:38
На Волині з опломбованої заправки викачали пальне
14:37
В Іваничівський районний суд відрядять суддю з Донецької області
14:05
На Львівщині 16-річний хлопець загинув, роблячи селфі на даху
13:36
Волинські слідчі викрили злочинну групу псевдопродавців
13:13
Свято Останнього дзвоника відзначили у школах Володимира-Волинського
11:56
У Волинському ЦРМС ОТГ презентували стратегії розвитку
11:50
5-річна Олеся Булах із Нововолинська дев’ять місяців долає рак крові
11:36
У Києві напали на вболівальників Ліверпуля 3
11:09
Як волинянка підкорювала серця у проекті «Міняю жінку»
10:46
Волинь отримає 54 мільйони на «Нова українська школа»
Усі новини