<

Вже вдруге у Шацьку відбулися Всеукраїнські змагання норових собак

Цей запис опубліковано більш як рік тому
18:47 | 30.09.2015 / Шацьк /
Перегляди
2
/ Коментарі відсутні

Вже вдруге у Шацьку проходять Всеукраїнські змагання норових собак по лисиці та борсуку на «Кубок Полісся».

Цьогоріч змагалося близько півсотні мисливських собак з України, Польщі та Сербії. Впродовж двох днів здійснено162 пуски: «чотирилапі мисливці» «полювали» у П-подібній норі – одному з найкращих норових комплексів України. Щоб стати абсолютним переможцем, потрібно було у поєдинках (по лисиці і по борсуку) набрати не менше 72 балів, вибороти дипломи І ступеня і… перемогти ще по індивідуальній майстерності, спритності, часу… Судив змагання рефері національної категорії Анатолій Дементій із м. Гадяч Полтавської області. Йому допомагали досвідчені нормайстери Андрій Стасюк (с. Лаврів Луцького району) та Ігор Хавелко (смт Іваничі). Організаторами виступили Волинська обласна організація ФМСУ та Міжнародний плідник німецьких мисливських тер’єрів «Чорне узлісся».

Переможцем стала сука на кличку Hibra, яку представив Драголюб Поповіч з сербського містечка Прігревіца, а інша представниця цього ж власника – Ela junior, також була кращою у декількох номінаціях. Цей мисливець, наперекір травмі, яку напередодні отримав під час футбольного матчу, як жартує, приїхав на одній нозі, щоб показати чудову роботу своїх вихованців. І завоював найголовніші нагороди – два золота, одну бронзу та «Кубок Полісся 2015».

Урочисте відкриття відбулося під звуки мисливських ріжків – Василь Кусько та Максим Вирович зіграли «Марш-привітання мисливцям», «Вихід на позицію», «Загонка на звіра», «Загонка на лисицю», «Збір мисливців»… Запалено чотири символічні вогняні стовпи на честь богині полювання, між яких хвоєю вистелено ложе для впольованого звіра… Учасників Всеукраїнських (а фактично міжнародних) змагань привітали Ігор Жмурко та Анатолій Дементій. Відтак знову засурмили ріжки, даючи старт незвичним мисливським перегонам…

Основною інтригою цих змагань стала боротьба між школами німецьких мисливських тер’єрів і жорсткошерстих такс, українським клубом ягдтер’єрів і словацьким клубом такс, куди входять київські мисливці (на національний, зізнаються, поки що грошей не назбирали). Ягдтер’єрів було аж 37, а такс тільки 15. Власники останніх, мовлячи про позитивні якості своїх працьовитих «паровозиків», переконували, що розумніших тактиків полювання на лисів і борсуків, у світі нема. В них і нюх найідеальніший. Але чорні маленькі «гладіатори» з Сербії, Польщі та України не залишили цим «ідеальним мисливцям» жодних шансів, хоча рівень роботи такс був високий. Три рудих вельштер’єри також не змогли переламати переможного походу ягд. У підсумку майже всі кубки завоювали «чорні мисливці». «Кубок Полісся 2015» виборола Hibra (НМТ), яку представляв Драголюб Поповіч (Сербія). У номінаціях призерами стали: по лисиці, ранг САСТ – Ela junior (НМТ) Драголюба Поповіча із Сербії (І місце), Pirs golubyje ozera (НМТ) Романа Цешинського із Ковеля (ІІ місце), Radza lesna furia (НМТ) Філіпа Мархвіцькі (Польша); по лисиці, ранг САСІТ – Ela junior (НМТ) Драголюба Поповіча із Сербії (І місце), Dona-ema (НМТ) Ігоря Жмурка із Шацька (ІІ місце), Maja od belog polja (НМТ) Олександра Марінкевіча, Польша (ІІІ місце); по борсуку, ранг САСТ – Doki lisi pokot (НМТ) Жака Конрада, Польша (І місце), вельштер’єр Аслан Романа Цяпала, Львів (ІІ Місце), Ela junior (НМТ) Драголюба Поповіча із Сербії (ІІІ місце); по борсуку, ранг САСІТ –Don shonski (НМТ) Філіпа Віхровскі, Польша (І місце), Apolo (НМТ) Володимира Мельничука, Львів (ІІ місце), Pink golubyje (НМТ) Володимира Башняка, Польша (ІІІ місце).

А ще ягдтер’єриня Ela junior Драголюба Поповіча попри дві золоті й одну бронзову нагороди виборала «право» залишитися у Шацьку – біля «батька».

– Ela junior та Hibra народилися від моїх собак – чемпіона Grafa Juniora та Duhha, яких я у свій час завіз в Україну, – каже власник Міжнародного плідника німецьких ягдтер’єрів Ігор Жмурко. – Я подякував Драголюбу за представлення україно-сербських спортсменів на користь мого плідника, та наголосив, що продовжу роботу з виведення найдосконаліших ягдтер’єрів Європи, адже сербська школа на сьогодні вважається однією з найкращих.

Оскільки основою плідника «Чорне узлісся» стали собаки, виведені у Сербії, Ігор Жмурко намагається підтримувати найкращі традиції і престиж саме цієї школи, формуючи власну у Шацьку. То ж у ході змагань переконав Драголюба поступитися цією чудовою сербо-українською спортсменкою на користь свого плідника, аби продовжити племінну роботу.

– «Кубок Полісся» зібрав чи не найкращих собак Європи, – діляться враженями нормайстери Ігор Хавелко та Андрій Стасюк. – Приємно було дивитися на їх роботу, хоча після двох днів роботи руки аж гудуть…

Мисливці у свою чергу захоплювалися витривалістю, проворністю та завзяттям самих нормайстрів – і лисиць та борсуків за хвости з кліток у нору і з нори у клітки закидали, і «захмелілих» від полювання собак за карки відтягували від «здобичі», уникаючи укусів…

Варто зазначити, що «тренували» цю собачу еліту Європи 13 рудих і чорнобурих лисиць та 2 борсуки. Від останніх, котрих ще називають «малими ведмедями», перепало і «сербам», і «полякам», і українським вихованцям. Принаймні, на останній четвертий норний забіг зважилося дуже небагато одчайдухів…

Нагороди вручали вже пізно увечерів, поляки, що приїхали з національним стягом, затягнули «Єще Польська не згінела», українці заспівали «Ще не вмерла Україна». А загалом було приємно спостерігати, як мисливці різних країн досягали порозуміння, обмінювалися досвідом, піснями, історіями, адресами…

Збігнєв Нєдєльскі (Польща) – мисливець із двадцяти восьмирічним стажем (за ці роки вполював 6000 лисиць, 35 борсуків, а якось і на дикій свині проїхався верхи), що брав участь у подібних змаганнях на теренах Білорусії, Литви, Росії, Словаччини, Польщі, Сербії, був приємно вражений і чудовою місциною (бір, озеро, ставок), і самим норовим комплексом, і гостинністю організаторів… Висловив жаль тільки з приводу того, що на вечірці в честь відкриття кубкових поєдинків, було мало кобєт…

Вдалася і погода – теплий грибний дощик першого дня сприяв як собакам, так і мисливцям, а недільного дня було сонячно, то ж усі мали нагоду помилуватися поліськими краєвидами, провести фотосесії на мальовничих берегах озера Чорне…

Приємно, що у Шацькому лісоколеджі формується допоміжна кінологічна команда – студентка Катя Стасюк, яка, не зважаючи на юний вік, має досвід роботи з собаками і проведення мисливських змагань, допомагала головному судді Анаталію Дементію, а секретар коледжу Оксана Яковчук разом із студентами Олександрою Богайчук, Андрієм Мацюком та Назаром Жмурком забезпечували документально-технічну підтримку змагань. Тож директорський задум про підготовку експертів єгерських собак на базі коледжу стає реальністю.

Сергій Цюриць.

Фото автора.




Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

23 Квітня, Вівторок
22 Квітня, Понеділок