<
Новий вірус у Китаї, який поширюється світом: шість осіб загинули, понад 200 – інфіковані

Цей запис опубліковано більш як рік тому
19:15 | 21.01.2020 / Новини / , , /
Перегляди
1
/ Коментарі відсутні

У Китаї шириться невідомий раніше вірус – медики зафіксували вже понад 200 випадків інфікування. Патоген, що належить до родини коронавірусів, призводить до пневмонії та проблем з диханням. Унаслідок недуги вже загинуло шестеро людей.

Протягом останніх кількох тижнів вірус поширився й до кількох іноземних країн – зокрема, Японії, Південної Кореї та Таїланду. Що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків розповідає ТСН.

Загадковий вірус

Таємничий вірус вперше було зафіксовано 12-го грудня у китайському місті Ухань, розташованому на відстані 1100 км від Пекіна. Трохи більше, ніж за місяць, його встигли підхопити 60 осіб. У хворих спостерігалися лихоманка та складнощі з диханням, характерні для пневмонії. 

9-го січня від нетипової пневмонії загинув 61-річний чоловік, передає Xinhua. 13 січня стало відомо, що недуга вже поширилася за межі Китаю, до Таїланду. Носієм хвороби стала літня жінка, що приїхала до країни з Уханю. А вже 16-го січня перший випадок захворювання на нетипову пневмонію повідомили у Японії – пацієнт також відвідував китайське місто Ухань. Про перший зафіксований випадок захворювання повідомила й Південна Корея.

Нещодавно суттєво зросла кількість захворюваних у Китаї. Якщо до 19 січня було відомо про 60 випадків інфікування коронавірусом, то наразі їхня кількість наблизилася вже до майже 300. Загальна кількість інфікованих наразі становить 292 особи. Пацієнтів лікують ізольовано від інших, щоб мінімізувати ризик поширення недуги. Частину виписали з лікарень. 9 перебувають у критичному стані. Шестеро людей загинуло. 

Зразки, взяті медиками у пацієнтів, встановили, що причиною інфекції є вірус з сімейства коронавірусів. Попри те, що родина останніх є надзвичайно великою, лише 6 її представників раніше вражали людей. Хвороба, зафіксована у Китаї, не спричинена жодним з них.

Що таке коронавірус

Коронавірус — рід вірусів, що об’єднує РНК-вмісні плеоморфні віруси середньої величини. Розмножуються вони у цитоплазмі інфікованих клітин. Коронавіруси мають симптоми, схожі до застуди – зокрема, нежить, кашель, біль у горлі. Можливі також головний біль та лихоманка, що може тривати до кількох діб. 

Зазвичай коронавіруси гірше уражають людей з ослабленою імунною системою – людей похилого віку або молодь. У них він може призвести до пневмонії або бронхіту. 

Примітно, що раніше людство вже стикалося з захворюваннями, спричиненими коронавірусами. Зокрема, Близькосхідним коронавірусним респіраторним синдромом, також відомим як MERS. Недуга, що викликає проблеми з диханням, виникла на Близькому Сході у 2012 році і призвела до 2000 інфікувань. Близько 36% пацієнтів, у яких було діагностовано синдром, загинули від нього. 

2002 року інший коронавірус також спричинив захворювання, відоме як “тяжкий гострий респіраторний синдром” (ТГРС). Недуга, що з’явилася у Китаї, поширилася на 37 країни та призвела до понад 800 смертей.

Новий вірус є не таким небезпечним, проте усе одно викликає занепокоєння у спеціалістів.

“Коли ми бачимо новий коронавірус, ми хочемо знати, наскільки серйозними є його симптоми – цей має ознаки, більш схожі на застуду. Вони викликають занепокоєння, проте є не настільки серйозними, як ТГРС”, – зазначив професор Марк Вулхауз з університету Единбурга у коментарі BBC. 

Наразі немає єдиного лікування загадкової хвороби. Лікарі здебільшого працюють над усуванням симптомів – кашлю, головного болю, лихоманки тощо.  Досі не розроблено й вакцини проти низки інших коронавірусів – зокрема, того, що викликає тяжкий гострий респіраторний синдром.

Джерело недуги

Поява нових вірусів не є новим явищем. Патогени можуть роками жити у організмі одних видів, а згодом переходити до людей. Усі попередні коронавіруси поширилися саме так.

Так, наприклад, коронавірусна інфекція, відома як тяжкий гострий респіраторний синдром, перейшла до людей від африканських цивіток – представників родини котячих. А джерелом близькосхідного респіраторного синдрому, що 2012 року вбив 858 осіб та загалом інфікував 2494 людини, стали одногорбі верблюди.

“З огляду на минулий досвід можна припустити, що якщо це новий коронавірус, він мав перейти до людини від тварини”, – наголосив у коментарі BBC професор Джонатан Балл, вірусолог в університеті Ноттінгема.

Поки достеменно невідомо, яка саме тварина могла передати новий коронавірус людині. Проте усі випадки захворювання спершу були пов’язані з оптовим ринком морепродуктів Південного Китаю в Ухані, і значна частина пацієнтів працювали саме там (1 січня ринок закрили для очищення та дезінфекції).

На ринку продавали не лише морських ссавців, які можуть бути носіями коронавірусів (на кшталт білуг), а й інших тварин, серед яких – кури, кажани, кролики та змії, які також є ймовірними джерелами зараження.

Як вірус передається

У Китаї не вщухають побоювання щодо можливого поширення смертельного патогену. Спалах недуги відбувся якраз за місяць до Китайського нового року (25 січня), коли сотні мільйонів китайців подорожують переповненими потягами, автобусами та літаками, щоб побачитися з рідними.

Ймовірність того, що новий вірус передається від людини до людини, тривалий час вважалася досить низькою. Адже віруси, які уражають легені, спричиняють кашель та чхання, що є надзвичайно ефективними методами поширення захворювання.

Отже, можна було б очікувати на появу недуги у медпрацівників, що контактували з дуже хворими пацієнтами. Тривалий час таких випадків не фіксували, хоча західні експерти наголошували, що робити висновки щодо ще зарано. 

Проте нещодавно китайська влада підтвердила, що коронавірус нового типу, як і більшість інших коронавірусів, може передаватися від людини до людини. Про це 20 січня повідомив глава команди експертів Державного комітету з питань гігієни та охорони здоров’я КНР Чжун Наньшань.  

Так, з саме цим типом передавання вірусу пов’язано принаймні два випадки захворювання в провінції Гуандун на півдні Китаю.  Водночас у держкомітеті підтвердили, що загадковий вірус підхопили співробітники медустанов, в яких перебували хворі. Наразі відомо про 14 хворих медпрацівників.

За даними Центру глобального аналізу інфекційних захворювань при Імперському коледжі Лондона, число потенційно заражених новим видом коронавірусу може перевищувати 1,7 тис. осіб. 

Реакція світу

Спалах недуги в Ухані змусив уряди країн Азії вдатися до низки попереджувальних заходів – так, зокрема, в аеропортах почали перевіряти людей на наявність ознак захворювання та вимірювати температуру.

Медичну перевірку для подорожніх, що прибувають з китайських міст, запровадили й у Сінгапурі. Лікарі також повинні стежити, чи немає випадків пневмонії серед людей, що нещодавно повернулися з китайського міста.

Вжили заходів й у Південній Кореї – Центри контролю та профілактики захворювань створили спеціальний карантинний підрозділ та попередили відвідувачів Уханя не чіпати жодних диких тварин або птахів та не відвідувати місцевих ринків, зазначає СNN. 

У ВООЗ також не рекомендували подорожнім вдаватися до певних специфічних заходів та “не радили застосовувати будь-які торговельні або подорожні обмеження до Китаю на основі наявної наразі інформації”. Проте після звістки про те, що недуга передається від людини до людини, у ВООЗ скликали термінове засідання комітету з надзвичайних ситуацій. На зустрічі 22-ге січня мають обговорити, чи є поширення вірусу міжнародною надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *
1 Жовтня, Субота
30 Вересня, П’ятниця
Погода у Нововолинську та Володимирі