<

«Кроноспан» розширює виробництво: 11-го жовтня в Нововолинську відбудуться громадські слухання

Цей запис опубліковано більш як рік тому
11:23 | 10.10.2018 / Нововолинськ / /
Перегляди
17
/ коментарі 2

У четвер, 11-го жовтня, о 12:00 у великому залі Нововолинського міського Палацу культури за адресою: бульвар Шевченка, 6 відбудеться громадське обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності  ТОВ «Кроноспан УА».

Земельна ділянка ТОВ «Кроноспан УА» загальною площею 47,0379 га розташована в Нововолинську на вулиці Луцькій, 20. Ціллю планованої діяльності є будівництво лінії із виробництва орієнтованостружкової плити (OSB), що являє собою багатошаровий листовий композиційний матеріал, що складається з деревинної стружки, а також будівництво лінії із розпилу та пакування деревини.

Із детальним звітом з оцінки впливу на довкілля ТОВ «Кроноспан УА» з приводу нового будівництва будівель і споруд із встановленням нових та дооснащенням існуючих виробничих ліній деревообробного підприємства на вулиці Луцькій, 20 можна на сайті Єдиного реєстру оцінки впливу на довкілля Міністерства екології та природних ресурсів України.

Деякі моменти з документу наведемо для ознайомлення.

У звіті йдеться про те, що відпрацьовані гази з камери спалювання попадають у камеру змішування сушарні, далі в сушильний барабан. З барабану димові гази разом з матеріалом, що проходить сушку, подається на два послідовні циклони (ефективність очищення до 90%), далі на очистку в мокрий електростатичний пилоочисник (ефективність очищення до 94,9%). Витрата забруднених димових газів на вході у нього становить 256 000 м3/год з температурою 135 0С, параметри очищеного газу на виході – 212 000 м3/год та температура 65 0С. Викиди від сушильного барабану після очищення передбачено через витяжну систему OSB-1, джерело викиду №48, через трубу діаметром 2,25 м на висоті 40м. Час роботи 7692год/рік.

Проектом передбачається конструкція мокрого електростатичного фільтру. Процеси очистки газів в залежності від їх функціоналу поділяються на 3 етапи.  Відпрацьовані гази після сушарки та циклонів попадають в систему очистки газів. У звіті про вплив діяльності на довкілля (посилання є вище, – ред.) детально описана система очищення, яка планується на виробництві.

Оцінка за видами очікуваного забруднення повітря
На підприємстві наявний Дозвіл на викиди забруднюючих речовин від 14.12.2017р., строком дії до 14.12.2027р., виданий Управлінням екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Згідно діючого Дозволу на підприємстві наявні 43 джерела викиду, з яких одне джерело – пересувне. На кожному джерелі викиду передбачено газоочисне обладнання, що дозволяє знизити
викиди забруднюючих речовин до нормативних значень.

В якості додаткового заходу по зниженню концентрації пилу проектом передбачено встановлення установки для додаткової очистки запиленого повітря від сушильного барабану Babcock на існуючій дільниці висушування стружки для виготовлення ДСП. Передбачене встановлення мокрого електростатичного пилоочисника ефективністю очищення до 94,9%.

Підприємством передбачено заходи щодо зниження рівня шумового навантаження на прилеглу територію. Нове будівництво передбачено в північній частині ділянки, протилежній до житлової забудови, на відстані 319 метрів від житлової забудови. У південно – східній частині території підприємства, зі сторони розташування житлової забудови по вулиці Панасівська, знаходиться існуючий земляний шумозахисний вал.

Від планованої діяльності передбачений викид забруднюючих речовин

Зазначають, що річний викид забруднюючих речовин від новостворених джерел викиду підприємства завищено, так як для розрахунку прийнято максимально можливі концентрації на джерелах викиду після газоочисного обладнання.

У звіті також наведена таблиця з порівняльною характеристикою фактичних (проектних) викидів
забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з встановленими
нормативами на викид.

Після вводу технологічного устаткування в експлуатацію підприємство зобов’язується дотримання встановлених законодавством нормативів якості атмосферного повітря. Викиди забруднюючих речовин повинні перевірятися фактичними дослідженнями на джерелах викиду, атестованою лабораторією, для підтвердження достатності прийнятих в проектних матеріалах заходів по досягненню нормативів граничнодопустимих викидів.


Компенсація збитку від планованої діяльності здійснюється в період експлуатації шляхом нарахування і сплати екологічного податку. Платежі за викиди забруднюючих речовин після нового будівництва мають бути наступними та становити в загальному на рік 414 885, 149 грн.

До ТОВ «Кроноспан УА» надійшло два звернення: депутатський запит від депутата Волинської обласної ради Бориса Бабійчука та від жительки міста Оксани Бабійчук з наступними вимогами.

“Встановити відповідні фільтри на всіх джерелах викидів, для зменшення викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин. 

На межі санітарно-захисної зони встановити автоматичний стаціонарний пост спостереження за якістю атмосферного повітря та забезпечити онлайн трансляцію показів датчиків на даному пості.

Для зняття соціальної напруги встановити на межі санітарно-захисної зони автоматичний пост моніторингу якості атмосферного повітря за кошт підприємства, обладнаний необхідними датчиками основних викидів підприємства. Щомісяця друкувати в місцевих ЗМІ отримані дані.

Провести дослідження, чи об’єм формальдегіду, який викидає дане підприємство в атмосферне повітря не спричиняє збільшення онкозахворювань серед мешканців міста”.

Відповідь «Кроноспан» надав таку:

“На кожному джерелі викиду встановлено відповідне газоочисне устаткування, для очищення запиленого повітря.

Підприємство ТОВ «Кроноспан УА» розташовано на території колишнього бавовнопрядильної фабрики, в межах існуючої промзони, яка була сформована ще в 1965-1967 роках. Окрім даного підприємства в промвузлі, поруч з територією ТОВ «Кроноспан УА», розташовані:

– ТзОВ «ВМП» (підприємство харчової промисловості)

– ПрАТ «Нововолинський ливарний завод», що є одним з найбільших ливарних заводів західного регіону України, та займається виготовленням виробів зі сталі, сірого чавуна, алюмінієвих сплавів. Викиди від технологічних процесів плавлення та лиття металу, його механічної та термічної обробки супроводжуються викидами пилу, оксидів азоту та оксиду вуглецю, а також важких металів;

– ТОВ «БРВ-Україна», що займається виготовлення меблів з технологічними процесами, подібними до процесів ТОВ «Кроноспан УА».

Тобто, ТОВ «Кроноспан УА» не є єдиним вкладником в забруднення атмосферного повітря в даному промвузлі. Існуюче та плановане виробництво розташоване з дотриманням нормативної санітарно-захисної зони, що складає 300м.

На підприємстві проводиться періодичний контроль за концентраціями основних забруднюючих речовин тверді речовини таформальдегід. Щоквартально проводиться контроль за концентрацією забруднюючих речовин на межі найближчої житлової забудови по вул.Панасівська. Згідно отриманих даних концентрації забруднюючих речовин наступні (дані за 2018 рік), мг/м3:

– тверді речовини – 0,28-0,32;
– формальдегід – <0,01-0,024.

Слід зазначити, що питання по встановленню постів спостереження та контролю за несприятливими метеоумовами вже опрацьовувалось підприємством. На виконання Припису від 29 травня 2014 року № 18.2-04/886, підприємством було направлено звернення до Волинського обласного центру з гідрометеорології щодо надання повідомлень про настання несприятливих метеорологічних умов у регіоні для зменшення кількості викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та моніторингу атмосферного повітря. Волинський обласний центр з гідрометеорології надав відповідь №22/01-34/380 від 06.06.2014 року, в якій висловив ряд умов, при яких буде можливість надавати підприємству характерні метеоумови високого забруднення. Зокрема, безпосередньо для моніторингу та розрахунку забруднення повітря м.Нововолинська формальдегідом потрібно контролювати не менше ніж 200 аналізів за рік в одній окремій точці вимірювань. Для отримання таких обсягів вимірювання необхідні постійні пости спостереження. Наявність таких постів спостереження, а відтак і базові дані для підготовки матеріалів Волинським обласним центром з гідрометеорології може надати лише санепідемслужба. Проте Нововолинське міськміжрайонне управління Головного управління держсанепідслужби у Волинській області на звернення підприємства повідомило (лист №18.2-04/1078 від 27.06.2014р.), що не має можливості надавати Волинському обласному центру з гідрометеорології необхідної інформації.

Зважаючи на вище викладене, ТОВ «Кроноспан УА» намагається власними силами оперативно реагувати на зміну погодних умов. При цьому підприємство виконує усі заходи охорони атмосферного повітря при несприятливих метеорологічних умовах, передбачені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

На підприємстві на даний час використовується та планується до використання смола з низьким вмістом формальдегіду – до 0,5%. На джерелі викиду, яке являються основними вкладниками в забруднення атмосферного повітря формальдегідом – прес, встановлено мокрий скрубер, що має ефективність до 95%. Формальдегід, окрім виготовлення ДСП та OSB, застосовується як консервант в деяких харчових продуктах, речовинах і предметах, які використовуються в побуті, так наприклад в гелях та шампунях, засобах для прибирання приміщень в антисептиках, ліках та косметиці, присутній в потоках диму, що використовується для створення копчених продуктів, в продукції, одержуваної з цукрових буряків та дріжджах. Формальдегід присутній в вихлопних газах автомобілів, тютюновому димі та димі від електронних сигарет, газової плити.

Слід зазначити, що дане питання раніше було розглянуто підприємством та встановлено, що жодна організація, державна чи приватна структура м.Нововолинська не веде обліку скарг мешканців м. Нововолинська на погіршення стану здоров’я, та якою було б встановлено, що дана скарга на погіршення стану здоров’я пов’язана саме з діяльністю підприємства ТОВ «Кроноспан УА», у тому числі по групах захворюваності, динаміки її зростання, факторів ризику, районуванням місць збільшення числа хворих тощо. Тим паче, нам невідомі жодні висновки чи проведені експертизи, що можуть підтвердити зв’язок між рівнем стану здоров’я населення та легальним і контрольованим рівнем викидів шкідливих речовин ТОВ «Кроноспан УА», які види захворювань, що можуть бути викликані викидами шкідливих речовин ТОВ «Кроноспан УА», до яких речовин можуть бути віднесені та при яких граничних об’ємах.

В звіті з ОВД виконано розрахунок ризику впливу планованої діяльності на здоров’я населення від забруднення атмосферного повітря речовинами з канцерогенним потенціалом, згідно наказу МОЗ України від 13.04.2007 № 184. Канцерогенний ризик – імовірність розвитку новоутворень протягом життя людини, що обумовлена впливом потенційного канцерогену. За результатами розрахунку встановлено, що канцерогенний ризик мінімальний”.

По документах усі нормативи підприємством дотримані. «Кроноспан» навіть зазначив, що він – не єдине підприємство, яке здійснює викиди в атмосферне повітря в місті. Із вищевикладеного можна зробити висновок, що він абсолютно безпечний для мешканців міста. То що, даремно переймаються жителі Нововолинська?

Нагадаємо, громадські слухання відбудуться в четвер, 11-го жовтня, о 12:00 в міському Палаці культури. Прийдіть та висловіть свої пропозиції та зауваження.

коментарів: 2
  1. Дуже гарні цифри але проїхатись трассою коли йде дим з відкритим вікном в машині практично не можливо.

  2. Я так розумію, що буде духати ще краще в сто разів. ЯК ми жили без Кроноспана, без Отрави?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

3 Грудня, П’ятниця
Погода у Нововолинську та Володимирі