Історія волинянина Олександра Ходкевича, графа, відомого військового діяча, драматурга та вченого

15:51 | 6.06.2018 / Рубрика: Новини / Прокоментуй!

4 червня 1776 року в містечку Чорнобиль народився Олександр Ходкевич, граф, відомий військовий діяч, драматург та вчений.

Олександр Ходкевич був представником литовського магнатського роду Ходкевичів гербу Костеша. Його батьками були генеральний староста жмудський Ян Микола Ходкевич (1738-1781) та Марія Людвіка Ржевуська (1744-1816), донька гетьмана великого коронного і краківського воєводи Вацлава Ржевуського та Анни Любомирської.

Олександр Ходкевич більшість свого життя прожив на Волині. Свого часу він став учасником польського повстання 1794 року під керівництвом Тадеуша Костюшка. Після придушення повстання Ходевич оселяється в своєму маєтку в містечку Млинів.

У 1812 році після заняття міста Вільно французькою армією він за свій рахунок сформував 18-й піхотний полк у складі армії Наполеона і був призначений його командиром.

2 грудня 1818 року стає сенатором Польського Царства, а 9 квітня 1819 року ображений великим князем Костянтином Павловичем, різко виступив проти нього на засіданні Сенату, за що позбавили звання сенатора. 17 жовтня 1819 року Ходкевич став депутатом сейму.

У 1820 році став членом польського Патріотичного товариства, де сприяв контактам його представників з членами Південного товариства. За антидержавну діяльність був арештований російською владою і доставлений з Дубно в Санкт-Петербург. В ході судових засідань довести приналежність Ходкевича до таємних товариств не вдалося, і він був звільнений. Проте вироком суду стала вимога, що Ходкевич повинен був протягом року жити в Житомирі під наглядом поліції, що він і зробив. Далі повернувся до містечка Млинова Волинської губернії, де прожив до кінця життя.

Олександр Ходкевич був двічі одружений. Вперше він одружився в 1799 році з Кароліною Терезою Валевською, яка народила трьох дітей Софію, Яна та Мечислава. Дружина зрадила Ходкевича із князем Голіциним, з яким згодом одружилась. Другою дружиною Ходкевича в 1824 році стала  Франциска Щеневська, яка народила через рік сина Болеслава.

У своєму млинівському маєтку Ходкевич активно займався науковими дослідженнями. Він є автором численних наукових праць та відкриттів. Був  член-кореспондентом Академії наук з хімії. Ходкевич розробив та видав семитомний підручник з хімії (1816-1818 рр).

Серед наукових відкриттів авторства Ходкевича варто згадати такі:

  1. в 1814 році довів процес отримання йоду із фукусу (вид водорослів);
  2. в 1816 році описав процес отримання калію із калійних солей.

У 1806 році в Млинові створив одну з перших метеорологічних обсерваторій, рукописи про діяльність якої знаходяться в краківському архіві.

Ходкевич був одним із засновників Волинської гімназії в Кременці, щорічно надсилав туди 300 срібних рублів і окремо для кафедри хімії – 40 тисяч злотих.

Граф з Млинова був учасником різних наукових товариств, як Віленського університету, Рільничого товариства в Франції i Гальванічного товариства в Франції, мінералогічних товариств німецької Єни та російського Петербургу.

Саме Ходкевич є автором першого підручника із пивоваріння. Книга з рецептами найкращого пива була видана ним в 1811 році і досі перевидається й користується неабиякою популярністю серед броварів. Навіть в рекламі пива часто вказують, що напій зроблений за рецептом графа Ходкевича.

 

Схеми з книжки про пиво

 

Окрім того, Ходкевич відкрив в 1818 році у Варшаві перший літографічний заклад, який згодом в 1825 році переніс до Млинова. У літографічній майстерні видав першим унікальне видання, присвячене портретам відомих поляків, доповнивши їх цікавими біографіями.

Граф з Млинова є автором численних літературних творів, серед яких «Теона», «Вірджинія», «Королева Ядвіга». Багато драматичних творів авторства Ходкевича були втрачені.

Відомий волинянин мав ще одне захоплення – колекціонування. В його збірках було багато картин відомих художників, грошей різних країн та часів, мінералів, дорогоцінного каміння та скульптур. Спочатку колекція та архів Ходкевича знаходились в Варшаві на вулиці Медовій, але з часом все було перевезено до Млинова.

Разом із скарбами на Волинь потрапила і безцінна бібліотека графа, яка нараховувала 25 тисяч томів рідкісних видань. Усі книги містили помітку «Z ksiąg Alexandra Chodkiewicza». Колекція та бібліотека зникли безслідно в 1917-1919 роках після розграбування млинівського маєтку в роки війни, а потім більшовиками. Мізерна частина врятованої бібліотеки, а це рукописи,  знаходиться сьогодні в Державному архіві в місті Краків.

Поет Францішек Ковальський у своїх спогадах так писав про Ходкевича: «Незрівняна людина, без найменшої аристократичної пихи, поважний, веселий, товариський, часто знаходився в своєму кабінеті, де працював над науковими дослідженнями. А ні хвилі не витрачав марно, завжди був занятий працею або в палаці, або в парку біля палацу».

Олександр Ходкевич належав до кількох масонських лож, а саме до «Святині Ізіс» в Варшаві, «Школи Сократа» в Вільно, «Досконала таємниці» в Дубно.

Шляхтич помер 24 січня 1838 року в Млинові, де був похований в місцевому костелі.

Додати коментар


Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Погляд

20 людей стали лауреатами Премії Кабміну за досягнення молоді в розбудові країни. Один із них – я
«Якщо не я, то хто?!» Відповідь на це вічне питання: «Навіщо я роблю те, що роблю?». А тим часом я отримав премію Кабінету Міністрів за особливі досягнення молоді в розбудові ...

Новини

13 грудня, Четвер
02:02
Україна планує закуповувати американські винищувачі
00:57
СБУ підтвердила російське громадянство родичів заступника глави Служби зовнішньої розвідки
12 грудня, Середа
23:32
З 2019 року пенсії будуть підвищуватися автоматично
22:12
В Кабміні затвердили план заходів щодо воєнного стану
22:00
У Володимирі-Волинському проведуть акцію «Казковий вечір знижок»
21:44
Волинь отримала 23 нових авто для невідкладної допомоги
21:12
В Україні створили Державну соціальну службу
20:43
В Устилузі припинили діяльність ще однієї незаконної АЗС
20:38
У студію інтернет-видання «БУГ» завітає Олег Свідерський 2
20:25
Школяр у Нововолинську вимагав гроші зі своїх однолітків 4
19:49
Іваничівська «швидка» через бездоріжжя транспортувала пацієнтку підводою 7
18:46
У Страсбурзі Сенцова нагородили премією
18:17
«Євробляхери» знайшли спосіб, як уникнути розмитнення автомобілів 2
17:39
Українці їздитимуть в Грузію за ID-картками 2
17:03
«Хенд мейд» від шкіл та садків: прикрасили головну ялинку Нововолинська 1
16:29
«Зупиніть знищення нашого навчального закладу!», – колектив Іваничівської школи-інтернату до волинських депутатів 2
16:07
Жінки влаштували голу акцію протесту проти «Victoria’s Secret»
16:04
З окупованого Луганська в українські тюрми вивезли 42 в’язнів
15:08
Харківський коп, підозрюваний в корупції, втік до Росії 3
14:47
Порошенко і Турчинов привітали військових з Днем Сухопутних військ
Усі новини