«Україна найближчим часом зможе повернути Донбас, але за певних умов» – Олександр Положинський

Цей запис опубліковано більш як рік тому
22:38 | 5.07.2019 / Рубрика: Інтерв'ю / Прокоментуй!

Український музикант, фронтмен гуртів “Тартак” та “Був’є” Олександр Положинський розповів про свою творчість, зміни в Україні з часів Майдану, війну з Росією, “зраду” в соцмережах і критику влади, про своє ставлення до квот на радіо та телебаченні й концертів українських зірок в Росії, про виступи на Сході України та про перспективи повернення Донбасу.

Інтерв’ю з фронтменом гуртів “Тартак” та “Був’є” Олександром Положинським опублікував Апостроф.

– Почнемо з того, чи ви слухаєте взагалі радіо?

– Не дуже. По-перше, в мене приймач американський, він не всі частоти ловить. І більшість тих радіостанцій, які би я хотів слухати, не потрапляють на ті частоти, які здатен зловити мій автоприймач. По-друге, на жаль, в багатьох українських радіостанціях є багато такого, що мене дратує. І це стосується не лише музики, не лише реклами, але і роботи моїх колег-радіоведучих (оскільки я сам недавно знову став радіоведучим). Дуже часто їхні розмови відбивають будь-яке бажання слухати навіть найкращу музику, якщо раптом така трапляється у форматі цієї радіостанції. Тому я волію все ж таки слухати ту музику, яку я сам собі обираю.

– А чому вас зараз не дуже чутно на радіохвилях?

– Якраз нас зараз чути більше, ніж колись. Після того, як ввели квоти, нас почали значно більше крутити. Просто, крім нас, почали крутити багатьох інших українських артистів, української музики з’явилося більше – і здається, що крутять мало. Але якщо порівняти з тим, що було раніше, то значно більше. Я це відчуваю, отримуючи звіти про кількість ротацій на різних радіостанціях. Так само, отримуючи невеличке роялті, я бачу, як із часом розмір роялті від радіостанцій, які крутять наші пісні, збільшується і збільшується. Отже, гріх жалітися. Але є ще один нюанс: дуже часто люди, слухаючи мої пісні, не знають, що вони мої.

– Це ви про свій гурт “Був’є”?

– Не тільки про “Був’є”, але і про “Тартак”. Не завжди [на радіо] оголошують, хто крутиться. Інколи назва колективу просто пишеться на дисплеї радіоприймача, але не всі звертають на це увагу. Для людей все-таки музичне радіо – це в основному фон. Ти просто можеш не зауважувати, хто виконує ту чи іншу пісню. Зрозуміло, про стару пісню можуть згадати, що це “Тартак”, а нову просто можуть не знати.

– А чому? Що змінилося?

– Усе змінюється. Якщо говорити про “Тартак”, то змінився і склад, і ми подорослішали. Колективу позаминулого року виповнилося 20 років. За 20 років важко було би нічого не змінити. Навіть від першого професійного складу лишився зараз у колективі тільки я один. Та і я теж змінився за ці роки. Я подорослішав, став у чомусь мудрішим, у чомусь більш досвідченим.

У якихось моментах мені складно писати нові пісні, бо хочеться уникати повторів, не хочеться самого себе цитувати, чим багато хто із старших артистів чи авторів пісень грішить. Не хочеться, щоб в мене було постійною фішкою, що я сам себе згадую. Хоча чим далі, тим важче цього уникати. Крім того, якщо раніше я більше акцентував увагу на розважальному аспекті, то зараз мені хочеться більше акцентувати увагу на змістовному аспекті кожної пісні. Мені хочеться давати більше смислів, важливих, на мою думку, речей. Хоча я не цураюся і розважальної пісні. Але для мене з’являється більше нових пріоритетів. У новому проекті “Був’є”, де я намагаюся більше співати, ніж читати, підхід до написання музики зовсім інший. Коли ти наспівуєш, то текст за обсягом може бути менший, ніж коли ти його промовляєш речитативом. Так само не вимагає особливо змістовного навантаження пісня так, як коли ти намагаєшся щось прочитати.

– А вам не здається, що ваша музика стала складнішою через події, які відбулися в Україні, через Революцію Гідності?

– Я не думаю, що музика може стати складнішою через це. Якщо музика в чомусь стала складнішою, то це питання до музикантів, які творять цю музику. Їм теж, мабуть, не дуже хочеться повторювати самих себе, їм теж хочеться розвитку, нових спроб, експериментів. І, на мою думку, це цілком нормально.

Хоча слухач чи глядач все-таки здебільшого за деякими винятками хоче від конкретного артиста отримувати те, до чого він звик. І тому деякі артисти грішать тим, що продукують однотипний продукт впродовж багатьох років. “Тартаку”, як мені здається (можливо, це якесь самомилування), вдається в багатьох випадках цього уникати. Ми зберігаємо впізнаваний стиль, але все-таки не повторюємо те, що ми вже робили колись. Або повторюємо дуже зрідка і лише в якихось фрагментах.

Споживач музики дуже часто не готовий сприймати від артиста щось нове, несподіване. Нескладно проаналізувати творчість багатьох артистів для того, щоб порівняти. Дуже часто відстежується цей момент, коли артист щось змінює – і одразу втрачає популярність. У нас я би не говорив про те, що ми в один конкретний момент втратили популярність, у нас це виходило поетапно. Десь це було дійсно пов’язано із творчими експериментами, десь – зі зміною складу, із внутрішніми обставинами.

Але мені самому не набридло займатися тим, чим займаюсь. Зараз на підході десятий альбом “Тартака”. І, в принципі, я навряд чи зможу знайти за ці роки два альбоми, які можна було би поставити поруч і сказати: “От вони між собою дуже схожі”.

– Загалом політична ситуація впливає на вашу творчість?

– Вона впливає на зміст пісень, безперечно. Оскільки я беру натхнення і теми для пісень з того, що мене оточує, звичайно, не можна відмежуватися від політики, від суспільних проблем, переживань, трагедій. І час від часу це знаходить відображення в піснях. Але не завжди і не в усіх.

– З часів Майдану вже минуло чотири роки. Яку ви могли б дати оцінку змінам в країні? Що, можливо, стало найбільшим розчаруванням для вас?

– Мої розчарування розпочалися значно раніше – ще на Майдані. Я вже в певний момент зрозумів, що все іде не туди. На початках у мене ще була надія, що нам вдасться переламати ситуацію, зібрати докупи критичну масу активних людей, щоб скерувати Майдан дещо в інше русло. Але тоді я зрозумів, що мені це не вдається, що поки що я не бачу людей, які могли би допомогти мені це зробити або до яких я би міг приєднатися, щоб це зробити. Тому багато з того, що зараз відбувається в країні, для мене не може бути розчаруванням, бо я зрозумів, що десь так і буде, вже раніше.

Так само, якщо говорити про війну на Сході. Звичайно, я не міг передбачити точно, що і як буде відбуватися. Але, мені здається, я багато років знав, говорив і натякав на те, що рано чи пізно відкритого конфлікту з Росією нам не оминути. Хоча зараз він не такий і відкритий, але для людей думаючих він цілком зрозумілий.

Ці мої міркування базувалися зовсім не на тому, що я якийсь пророк, що у мене дар передбачення. Це просто відлуння мого зацікавлення історією України. Я бачив, що з моменту зародження державницьких зачатків того, що можна зараз назвати Росією, з того часу, як вони з’явилися в нашій історії, вони нам спокою не давали і не пропускали жодної нагоди, щоб якимось чином нам нашкодити. Так що нічого дивного в цьому відношенні не відбувається. Щодо всього іншого, що відбувається всередині країни, тут навіть нема чому дивуватися, оскільки все йде вже у звичному, на жаль, для України спіральному завитку.

– А те, що будуть маніпулювати людьми на вуличних протестах, ви теж передбачали?

– Це так чи інакше відбувалося і раніше. Проплачені мітинги з’явилися не в останні роки. Вони з’явилися дуже давно. Це просто інший варіант спекуляції. Зараз просто це набуло інших форм. Але я не настільки великий фахівець, що я би міг конкретно розписати, що і як буде відбуватися. Це не моя справа. Я в своїх оцінках базуюся скоріше на своїх міркуваннях, на відчуттях, ніж на знаннях. Звичайно, я не міг точно розписати, що буде ось так. Але якщо явище експлуатується всіляко, то логічно припустити, що рано чи пізно воно набере інакших форм і проявів. Нічого дивного в цьому всьому немає.

Коли ще 30 листопада [2013 року] (по-моєму, це ще був не Майдан Незалежності, а Михайлівська площа) я звернувся до хлопців у масках із проханням відкрити обличчя, я сказав: “Якщо ми виходимо за праве діло, ми не мусимо ховати обличчя, ми, навпаки, маємо з відкритим забралом іти”. І я отримав таку відповідь, яка мені одразу дала зрозуміти, що ці негативні процеси будуть розвиватися далі, що є велика кількість людей, які не розуміють, що закрите обличчя – це не тільки безкарність для людей, які борються за праве діло, це також безкарність для людей, які прикриваються правим ділом, щоб вирішувати брудні справи.

– За вашим відчуттям, чи можуть зараз люди за своїм бажанням виходити на акції протесту? Адже наразі багато з них є проплаченими.

– Я не можу точно визначити, яка акція є проплаченою, а яка – ні. Я впевнений (я про це говорив ще навіть після подій на Банковій 1 грудня 2013 року), що в Україні достатньо активних людей, які хочуть щось змінювати, але не знають, якими методами правильно це робити. І вони вибирають для себе ось такий шлях – шлях активних акцій, в чомусь радикальних, в чомусь деструктивних, можливо. Вони так бачать. Це не обов’язково значить, що цим людям заплатили. Хтось може керуватися своїми хибними уявленнями, хтось може керуватися прикладами з минулого, не розуміючи, що часи змінилися, що ті методи, які були актуальними 100 років тому, в наш час не діють. Хтось може потрапити під вплив, стати жертвою маніпуляцій. Ми ж розуміємо, що різні маніпулятивні інструменти набули великого розвитку і великої сили. Одні люди вміють це все відчувати і опиратися, інші – не вміють. Так що не можна говорити, що кожна акція проплачена. Я категорично з цим не згоден. Більше того, я впевнений, що на одній і тій самій акції може бути частина проплачених “активістів” і частина щирих людей, які приєдналися за покликанням.

Якщо говорити про масові протести, то мені здається, що їхній час минув ще десь наприкінці грудня 2013-го – на початку січня 2014 року. Тоді вже, мені принаймні, стало зрозуміло, що просто протест заради протесту нічого не дасть. Потрібен інший напрямок руху. Хтось побачив правильний шлях в нарощуванні силового протистояння. Я ж впродовж всього грудня намагався донести до людей, яких вважав потенційними однодумцями, свою точку зору (вона не визріла на Майдані, вона визрівала значно раніше, і поки ніщо не показало мені, що вона хибна), що мусимо почати зі створення суспільних інституцій, не обов’язково формальних. Щось відбувається у цьому напрямку. Безперечно, це має відгуки і у волонтерському русі та в різних громадських ініціативах, пов’язаних із контролем влади, напрацюванням нових законодавчих актів, в різних контролюючих, навчальних ініціативах тощо. Але, на мою думку, поки всі ці позитивні прояви не перетворяться на одну суцільну взаємодіючу мережу, від кожної окремої ініціативи не буде правильного результату.

Я вважаю, що масові акції протесту мають сенс лише дуже епізодично, лише для того, щоб час від часу засвідчувати свою незгоду, своє бажання щось змінювати, щоб ідентифікувати потенційних однодумців, щоб приблизно хоча б уявляти кількість людей, які незадоволені існуючим станом життя, які хочуть щось робити. От для того час від часу потрібні такі масові акції. Їх можна по-різному називати – мітингами, народними віче, маршами, пікетуваннями – залежить від масштабів та місця проведення. Усе це має організаційно-показовий сенс, можливо, ще як концентрація сили, щоб один від одного підзарядитись енергетично і емоційно.

Але в такому вигляді, в якому був останній Майдан, з довготривалим стоянням на одному місці, мені здається, ми це вже переросли. Настав час конструктивної роботи, більш небезпечної для діючої системи. Якщо ми хочемо зламати одну систему, потрібно створити іншу. А просто акції протесту, хаотичні, емоційні, якими б вони не були правильними за своїм посилом, не є системними. І, на жаль, наш останній Майдан 2013-2014 років теж не став системним. Він зав’язав багато вузликів, познайомив багатьох людей, перевірив багатьох людей на ділі. Але тієї системи, про яку я мріяв, не було створено. Адже на Майдані я неодноразово казав, що для мене перемогою Майдану можна буде назвати не усунення Януковича від влади, а утворення нової суспільної платформи, нового фундаменту для майбутньої країни. Якщо ми говоримо про стратегічну перемогу. Тому що усунення від влади Януковича – це тактична перемога, якою вчергове скористалися зовсім не ті люди, які мали би цим скористатися.

– А що б зараз вас могло примусити приєднатися до вуличних акцій?

– Я думаю, що якби я побачив у списку ініціаторів, спікерів чи навіть просто рядових учасників достатню кількість людей, яким я довіряю, то, звичайно, я би міг приєднатися. Або навіть якесь персональне до мене звернення від однієї навіть людини, якій я цілковито довіряю (таких людей, можливо, небагато є), то, думаю, я би приєднався.

Але наголошу: акції на кшталт “давайте все знищимо, а потім будемо думати, що з цим всім робити” – це не мій шлях. Я про це намагався говорити раніше і продовжую дотримуватися цієї точки зору і зараз. Перед тим, як щось зламати, мусимо розуміти, яким буде наступний крок.

Коли я був на Банковій 1 грудня, я питав у хлопців: “Добре, зараз ви захопите Адміністрацію президента Януковича, а що далі?” У них така звичайна відповідь: “Захопимо, тоді розберемося на місці”. При цьому я не вірив, що вони захоплять, я розумів, що не просто так хлопці без щитів, без шоломів вийшли охороняти Адміністрацію президента, не просто так не видно жодного “Беркута”. І я там тоді розказав хлопцям все, як буде. Ніхто мені не повірив. І день показав, що все було саме так, як я розписав.

Але ми не про те. Просто кажу, що я не можу керуватися цим принципом, доволі, на мою думку, безвідповідальним, який вже привів не до однієї катастрофи в історії України. Я не можу керуватися принципом “після нас хоч потоп” або “давай почнем, а там розберемося, який буде наступний крок”. Ні, я хочу розуміти, яким буде наступний крок, наступний за наступним. Хоча би бачити конкретну чітко сформульовану мету. Якщо ми говоримо про те, що треба, умовно кажучи, скинути президента Порошенка, то я хочу розуміти, хто буде президентом замість нього. Якщо ми скидаємо президента Порошенка для того, щоб у нас взагалі ніякого президента не було, я все одно хочу розуміти, хто і як керуватиме нашою країною, хто готовий брати на себе відповідальність.

До речі, про відповідальність. Теж пригадую свій виступ. Мені на початку Майдану ще давали час від часу можливість виступити. Потім, коли зрозуміли, що я кажу не зовсім те, що від мене очікують, якось мене усунули від мікрофона. Так от, на виступі на Михайлівській площі, ще до того, як розпочалися основні події на Майдані Незалежності (ми ж пам’ятаємо, у нас було три умовних лідера опозиції – це [Олег] Тягнибок, [Віталій] Кличко і [Арсеній] Яценюк), я сказав: “Якщо ці люди претендують на те, щоб називати себе лідерами опозиції, то хай хоча б хтось один з них наважиться взяти на себе відповідальність за все, що буде відбуватися, просто скаже, мовляв, я веду вас за собою, я кажу вам, що робити, і я несу за це відповідальність”.

Я думаю, що одна із проблем того руху була пов’язана з тим, що ніхто насправді на себе відповідальність брати не хотів. А ті люди, які епізодично нібито брали на себе якусь відповідальність, насправді ні за що не відповідають. Візьмемо будь-кого з людей, які так чи інакше проявилися на Майдані чи претендували на роль лідерів на Майдані. Відповідальність ніхто на себе не брав. Або у відповідальний момент вони просто всі зникали, або подавали все так, що вони і не претендували на якусь відповідальність.

Взяти спікера Верховної Ради, наприклад (Андрія Парубія, – “Апостроф.Лайм”). Він же був головою Самооборони, в принципі, він мав нести відповідальність за все, що відбувалося із Самообороною Майдану, за кожну смерть кожного бійця Самооборони Майдану мав би нести відповідальність той, хто цю Самооборону очолив. Але натомість є чутки, що його в найкритичніші моменти взагалі не було. Або той самий Яценюк кричав: “Куля в лоб – так куля в лоб”. Де відповідальність за ці слова? Хто говорив про так званий “мирний наступ на Верховну Раду”, який знаємо, якою трагедією закінчився? Хто говорив? Кілька конкретних людей про це говорили. Чому вони не несуть відповідальність за те, що вони очолили, фактично спровокували? І таких питань ми можемо ставити дуже багато.

А от зараз відбувається суд над активістом Майдану Іваном Бубенчиком, який заявив про те, що він стріляв на Майдані. Я не беруся його судити. Точно не моє діло засуджувати цю людину чи виправдовувати за те, що він робив чи не робив. Але тут виникає аспект відповідальності. Якщо ти свідомо на камеру неодноразово заявляєш про те, що ти був на Майдані з незаконною бойовою зброєю, якщо ти розповідаєш про те, що ти стріляв по правоохоронцях, то ти мусиш усвідомлювати не лише те, що тебе самого можуть звинуватити. Врешті-решт це і сталося, зараз намагаються вирішити, що з ним робити.

Не мені судити, мене там не було. Я в той момент вже був далеко від Майдану, на жаль чи на щастя – не знаю, думаю, що все ж таки на щастя. Так от – аспект відповідальності. Коли ти заявляєш, що ти учасник протестного руху, який перебував на Майдані, мав із собою бойову зброю і використовував її, це одразу нівелює заяви всіх тих людей, які говорили: “Ми були мирним протестом”, заяви всіх тих людей, які говорили: “Не ми стріляли, а по нас стріляли”. Одразу такою заявою ти під підозру підганяєш всіх людей, які активно боролися на Майдані, в тому числі й силовими методами. Я не знаю, як там було насправді, я там нікого зі зброєю особисто не бачив. Якщо ти заявляєш, що в тебе була зброя і ти її застосовував, то це одразу кидає тінь на всіх, хто в той самий час був поруч зі тобою.

І от ця безвідповідальність на всіх рівнях. Безвідповідальність – це взагалі одна із великих бід нашого суспільства, теперішнього також. І якщо вже я сказав слово “відповідальність”, то я не можу оминути слова “справедливість”. Я вважаю, що два основні принципи функціонування суспільства – це справедливість і відповідальність. Для того, щоб існувала відповідальність, потрібно відновити в суспільстві справедливість. І навпаки – для того, щоб існувала справедливість, потрібно нести відповідальність. Мені здається, це два базові стовпи, на яких тримається фундамент суспільства. Я можу помилятися.

– Досить часто у нас суспільні дискусії переходять у площину інтернету. Як ви особисто ставитеся до тих, хто розганяє “зраду” у мережі фейсбук?

– Я би не називав “зрадою” кожну інформацію, яка поширюється у фейсбуці, навіть негативного характеру, і кожну суперечку, яка спалахує на фейсбуці чи десь в інших місцях. Інколи те, що подається як зрада, – насправді перемога, якщо ми можемо про це говорити. І не кожна перемога, яка такою подається, насправді такою є.

Яскравий приклад: здається, в 2015 році (можу помилятися) я почув виступ президента України на параді до Дня незалежності. Тоді я ще був наївний щодо цих дискусій і був впевнений, що можна буде навчитися нам вести дискусії більш-менш цивілізовано, слухати один одного. І в тому виступі прозвучала точна кількість озброєння, яке було надано в користування Збройним силам України за останній період. Точні дані.

Я висловив припущення, що те, що публічно оголосив президент, – це розголошення секретної інформації. На мене одразу накинулися: “Ти не розбираєшся”, “Ти такий тупий”. При цьому люди в якості доказу своєї правоти кидали мені посилання на якісь закони, які явно свідчили, що правий я, що президент реально розголосив державну таємницю. Мені розповідали про якісь тактичні чи стратегічні міркування, що це насправді демонстрація сили, що ми показуємо, що ми не беззбройні. Але при цьому за рік, слухаючи виступ президента, я вже не почув таких точних даних. Виходить, що в чомусь я мав рацію. Мій тодішній виступ на фейсбук, звичайно, подавався як зрада тими людьми, які не сприймали мою точку зору. Але виявилося, що насправді це маленька перемога. Я не знаю, чи мій цей допис безпосередньо потрапив до президента, чи просто створив певний імпульс, який дійшов якимись шляхами до президентської команди – і вони вирішили, що, мабуть, дійсно не варто так точно розголошувати кількість важкої зброї, устаткування, яке надається Збройним силам України. Тобто не завжди те, що здається тим чи іншим, таким є насправді.

– Виходячи зі сказаного вами, можна зрозуміти, що ви не підтримуєте те, що владу не можна критикувати через те, що йде війна?

– Ні, владу можна і треба критикувати. Але критикувати просто так, заради критики – це неправильно. Владу треба критикувати, якщо є за що критикувати. Якщо є конкретні дані, конкретні запитання до влади, на які нема відповіді. Але, критикуючи владу, не закривай очі на щось хороше, що, можливо, ця влада робить. Якщо влада нічого не робить, то, можливо, якісь її дії або бездіяльність, які не здаються досягненнями, насправді сприяють тому, що проявляються хороші речі. Я не є прихильником влади, але я так само не є прихильником однозначної критики влади. Я люблю, коли все по ділу. Є що критикувати – то треба критикувати. Нема за що критикувати – не варто критикувати. Є за що похвалити – варто похвалити, закцентувати увагу на хорошому. Я так вважаю.

– Кажуть, що зараз в Україні немає нових облич у політиці. Чи вірите ви, що може з’явитися хтось новий?

– Як немає? Зараз по Києву розвішані білборди якогось нового політика, не пам’ятаю, як його звати, він подається як представник ветеранів АТО, здається.

– Але в рейтингах загалом одні і ті ж самі.

– Рейтинги – така відносна штука. По-перше, до того, як пройшли вибори, про всі рейтинги говорити не варто. Це моя точка зору. По-друге, результати рейтингів можна по-різному підрахувати. Ми знаємо, що одні результати впливають на інші результати, і цією інформацією за бажання можна успішно маніпулювати. Про якісь конкретні речі можна говорити після того, як вибори пройшли. І то у випадку, якщо вони пройшли без особливих порушень і під надійним контролем.

Усе відносно. І, знаючи наших людей, за місяць до президентських виборів може з’явитися якийсь супергерой, який стане президентом легко і швидко, якщо для цього з’явиться якийсь привід. Можемо згадати колишні рейтинги Надії Савченко, рейтинги козака Гаврилюка, Парасюка чи ще когось. У нас народ дуже швидко може зробити з когось героя. Та й того ж Порошенка обрали просто рекордною кількістю голосів. Де зараз всі його рейтинги? Наш народ такий: “Ех, можемо зараз швидесенько вибрати собі президента!” А за місяць: “Ух, ми його зарубаємо, цього президента!” І в історії знаходимо багато прикладів. Історія – це, з одного боку, така штука, де можна знаходити аналіз всього, що відбувається зараз. А з іншого боку, це підручник, як не треба робити. Чому ми не приділяємо цьому уваги, я не можу зрозуміти.

– Як ви ставитеся до діячів культури в політиці? Наприклад, якщо звернутися знову до рейтингів, то у Славка Вакарчука були досить високі показники. Ваша особиста думка?

– Ви знаєте, мене завжди дивує це відокремлення діячів культури від усіх інших діячів. Ми можемо собі гіпотетично уявити, що таке професійний керівник держави, наприклад? У нас є інститут майбутніх президентів? Зараз, я знаю, є Українська академія лідерства, наприклад. Фактично це одна зі сходинок для майбутніх потенційних керівників держави. Але таких сходинок має бути безліч. І як проаналізувати, хто з людей, які зараз знаходяться на керівних посадах в Україні, всі ці сходинки проходить? У нас є люди, які перестрибують: сьогодні він народний депутат, завтра – вже міністр, післязавтра – губернатор, післяпіслязавтра – президент, післяпісляпіслязавтра він знову депутат. Тобто вони універсальні солдати, виходить.

А от діячі культури у нас нібито ні на що не здатні, здатні лише на якісь культурні прояви? Я вважаю, що абсолютно не має значення, чим людина займається, який в неї фах. Якщо людина відчуває, що в неї є сили щось робити на політичній ниві, є бажання, є можливості щось робити, якщо в людини є бажання і вміння рости професійно в кожному питанні, за вирішення якого вона береться, якщо ця людина вміє правильно згуртовувати людей, вишукувати необхідних фахівців, щоб поставити їх на відповідні місця, якщо людина має в собі набір певних моральних якостей, які гарантують, що вона ніколи не буде використовувати ту чи іншу посаду для власного збагачення, що вона ніколи не поступиться такими поняттями, як честь, справедливість, ніколи не переступить через власну гідність чи через гідність іншої людини, то яка різниця, це діяч культури чи діяч якоїсь іншої суспільної сфери?

Ми неодноразово бачили приклади, коли діяч культури намагався щось змінити в культурі – і в нього це не виходило. Натомість людина не з культури може дуже багато чого змінити. Мені здається, неправильно так розділяти: ці можуть, а ці не можуть. Якщо ми візьмемо сотню відомих українських політиків і проаналізуємо, чого вони досягли, яким чином вони туди потрапили, то виявиться, що насправді дехто з цих людей нічого робити не вміє, дехто сильний тим, що вміє заробляти гроші, дехто сильний тим, що вміє гарно говорити (це єдине, що він вміє), дехто може просто гарно битися, хтось просто комусь відданий, а хтось вміє правильно знаходити джерела фінансування. І за великим рахунком, якщо цю мішуру з людини знімаєш, там нічого не лишається. Там порожнеча всередині, якщо не темінь.

– Той же Рональд Рейган був актором, хоча він був досить гарним політиком і дуже багато зробив

– Я не можу говорити про Рональда Рейгана, тому що я мало про нього знаю. Але я собі трошечки інакше уявляю політику в США. По-перше, там немає такого партійного хаосу, як у нас. У нас сотні партій. Причому партії і люди перебігають, тасуються, як карти в колоді. По-друге, там вже існують вікові політичні традиції. І поміж цих політичних традицій є ще своєрідні політичні клани, якісь інституції, якісь внутрішні мережі тощо. І якщо ми говоримо про Рейгана, ми говоримо не тільки про нього самого, ми говоримо ще про велику кількість людей, які довкола нього.

І, наприклад, коли мені кажуть: “Чому ви не підете в політику?”, я відповідаю: “Самотужки іти в політику немає жодного сенсу, треба іти тільки командою людей”. У більшості випадків у нас команди повноцінної ні в кого немає. У нас є деякі невеличкі командочки, більш-менш успішні. Вони інколи з’являються, інколи зникають. На довготривалий процес, на систематичну працю нас, на жаль, поки що не вистачає. І це теж велика біда.

– Як ви ставитеся до квот на українські пісні на радіо та українську мову на телебаченні?

– Я до квот ставлюся позитивно. Про те, що держава мусить втручатися в такі питання, я говорив давно і продовжую говорити зараз. Єдине, коли мова почалася про введення квот, я спілкувався з цього приводу телефоном з В’ячеславом Кириленком, який тоді був віце-прем’єром та міністром культури. І він називав якісь дуже нереалістичні цифри. І я намагався його переконати, що не можемо ми зараз вводити такі високі квоти, тому що це нереально, ми фізично їх не зможемо виконати. На що мені було дано пояснення (я точно не пам’ятаю, чи самим В’ячеславом, чи вже потім кимось із моїх знайомих, що переймалися цими питаннями), що насправді так робиться політика. Декларується 70% – щоб отримати 35%, декларується 60% – щоб отримати 30% тощо. Просто я звик завжди речі називати своїми іменами. Якщо я знаю, що Україна здатна наразі виконати квоту в 30% україномовної пісні на радіо, то я не виступлю за квоту 35%, тому що я знаю, що 30% – це максимум, що ми зараз можемо.

Але я за те, щоб ця квота із часом зростала. І я так само за введення квоти на використання української мови, за абсолютне домінування української мови в публічному просторі. Я в жодному разі не заперечую право людини спілкуватися тією мовою, яка їй більш зручна, вигідна, рідна тощо. Але якщо ми говоримо про державні інтереси і про майбутнє незалежної держави, яка називається Україна, ми мусимо рано чи пізно прийти до того, що весь офіційний інформаційний простір має стати переважно україномовний. Ми мусимо прийти до того, що українська мова має стати офіційною не лише декларативно, але і за фактом. І ми мусимо прийти до того, що для державної кар’єри в Україні володіння українською мовою має стати одним із незаперечних факторів. Не володієш українською мовою – вибач, не місце тобі на державній службі. Ти можеш стати хорошим підприємцем, можеш зробити кар’єру деінде, але державна служба, на мою думку, має вимагати знання мови і активне використання.

І це має бути всюди – в рекламі, в інформаційному просторі, в спілкуванні на офіційному рівні. Якщо я приходжу в державну установу, зі мною там мають спілкуватися українською мовою і тим самим спонукати мене як громадянина України спілкуватися українською мовою.

Потрібно правильно продумати систему переходу на українську мову – крок за кроком. Звичайно, це не робиться клацанням пальців, не робиться за командою, не робиться вказівками і заборонами. Це має бути продумана стратегія, на роки, десятиліття, можливо, і на століття вперед. Але рано чи пізно ми маємо створити таку систему, де українська мова буде мовою вигоди, престижу. У такому разі у нас вже не виникає питання: а для чого українська мова?

Ми маємо, на мою думку, створити вимогу для видавців друкованої преси. Я не проти того, щоб випускалося російською мовою, але, будь ласка, для україномовного читача – хай навіть він один єдиний, хто хоче читати українською мовою – має існувати україномовна версія. Пам’ятаєте, які були шалені дискусії (це дуже гарний приклад, який дуже часто усі згадують), скільки було галасу з приводу введення україномовного дубляжу закордонних фільмів? Говорили, що це не реально, що ніхто не ходитиме, ніхто не розумітиме. Минуло багато років – і вже ніхто й не звертає увагу на те, що фільми дубльовані переважно українською мовою. І такого має ставати дедалі більше. Не все одразу, але потрошки-потрошки.

Я пам’ятаю, наприкінці 1990-х чи на початку 2000-х років я переважно купував книжки в букіністичних крамницях або на розкладачках вживаних книжок, тому що я шукав книжки українською, а в книгарнях було дуже складно знайти щось україномовне. Лише одна невеличка поличка була з книгами українською мовою, і вибрати щось дійсно цікаве з того було дуже складно. Зараз приходиш в книгарню – є що вибирати українською мовою. Видавництва налагодили випуск україномовних перекладів бестселерів, бізнес-літератури, класних зразків белетристики, яку цікаво читати. І це все пропагується, набирає обертів. Зараз є вибір україномовної книги.

І, якщо вже ми про мову так багато почали говорити, то тут питання і до носіїв української мови, до людей, які в силу родинних, географічних або життєвих обставин чи за власним переконанням вирішили спілкуватися українською мовою. Для всіх людей, хто послуговується українською мовою як основною мовою свого спілкування, з’являється додаткова відповідальність, ці люди мусять намагатися стати кращим в чомусь ще, щоб таким чином популяризувати українську мову. От я не просто розмовляю українською мовою, а я успішний спортсмен – і я розмовляю українською мовою. Я крутий бізнесмен – і розмовляю українською мовою. Я український науковець, що має авторитет на міжнародному рівні, – і я розмовляю українською мовою. От так ми маємо популяризувати українську мову.

– За допомогою лідерів?

– Не лідерів, а людей, які чогось досягли, хай навіть не завдяки тому, що вони україномовні. Дуже часто це не пов’язано між собою. Але якщо ти україномовний і ти чогось досяг – не соромся заявити про себе зайвий раз. Можеш не акцентувати увагу на тому, що ти україномовний, просто заяви про себе українською мовою. І мені завжди приємно бачити і чути успішних людей, які про свої успіхи розповідають українською мовою.

– В Україні триває декомунізація. І директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович каже, що цей процес практично закінчився. На вашу думку, чи вдалося вивітрити “совок” з голів людей?

– Звичайно, це не так легко і просто зробити. Тим більше що за майже 30 років незалежності ми цим особливо і не займалися. На початку мали ми гарне підґрунтя, щоб це зробити. Проте зробили дуже кволенько і дуже в багатьох аспектах не зробили того, що варто або, можливо, навіть потрібно було зробити в першу чергу.

Але декомунізація – це процес довготривалий, який за короткий термін можна було б здійснити лише жорсткими каральними методами. А це не наші методи. Тому говорити про те, що вона вже закінчилася, я думаю, передчасно.

Інша справа, що варто було би декомунізацію проводити не лише методами заборон, перейменувань і так далі. Декомунізація – це ще й правильне грамотне та якісне замінювання одних міфів іншими. Головне, щоб якісні міфи незалежної України замінили всі комуністичні міфи, які впроваджувалися, нав’язувалися і вкорінювалися в Україні впродовж десятиліть.

Те ж саме стосується і постімперських речей. Не обов’язково якісь негативні прояви – це прояви комуністичного минулого України. Це може бути і прояв колоніального минулого України, і прояв, пов’язаний із тим, що Україна була поділена між різними імперіями. Усе це теж варте уваги, все це взаємопов’язане між собою, одне накладалося на інше, синтезувалося, спліталося в клубок. І нам треба всі ці клубки поміняти на свої новостворені, але якісні, привабливі, цікаві й переконливі. Тут уже питання до освіти, до кінематографа, до літератури, до телебачення.

– До музикантів

– Якраз музиканти значною мірою намагаються це робити, але вони дуже часто поодинокі в своїх зусиллях. І через це вони не настільки ефективні. Мені здається, що тут має бути комплексний, системний підхід. І це вже питання взаємодії, вирішення цих питань з Міністерством культури, Міністерством освіти, з іншими міністерствами, наприклад з Міністерством оборони. Чому ні?

Що поганого в тому, якщо з’явиться, наприклад, на широкому екрані класний видовищний дуже сучасний фільм про українську минувшину з прекрасним українським саундтреком, який потім знайде своє відображення в довготривалому телесеріалі, який в свою чергу знайде своє відображення в книзі? І нічого поганого, якщо потім на основі цього зроблять ще якийсь класний комікс, а потім на основі тих коміксів випустять футболки з крутими принтами, і молодь їх носитиме. Усе це окремі крапельки, з яких набирається повна чаша нових перетворень.

– Ось ви не їздите до Росії на гастролі…

– Ми й не їздили ніколи. Ми лише один раз були у Росії з концертом, дуже і дуже давно. Нас там не дуже прийняли. Ми, звичайно, на початку пробували зайти на російський ринок, але нам одразу сказали: “Ви хочете зайти, у вас потенційно цікавий для Росії продукт, і ми могли би з вами вести перемовини на цю тему. Але треба кілька сильних речей випустити російською мовою”.

По-перше, це для нас була неприйнятна позиція з ідеологічних міркувань і міркувань сумління. Я хоч і закінчував російськомовну школу, але це не значить, що я готовий у своїй творчості змінювати принципи заради того, щоб отримати комерційний успіх.

А по-друге, я не дуже і вмію писати російською мовою. Я час від часу роблю якісь спроби, і, чесно кажучи, не дуже виходить. Отак одне з другим співпало, що нам просто не дали зайти на той ринок. Хоча от “Океану Ельзи” пощастило зайти на російський ринок без російськомовних пісень. Але це виняток, а не система. Інших прикладів такого успішного входження на російський ринок я не знаю.

Тому говорити про те, що ми їздили колись у Росію, а зараз не їздимо, у мене немає навіть жодної підстави. І засуджувати інших за це… Я не можу говорити, що я однозначно готовий похвалити чи однозначно готовий засудити того, хто їздить з концертами в Росію. Хоча я, звичайно, з величезною повагою ставлюся до тих моїх колег, які свідомо відмовилися від російського ринку: це “Океан Ельзи”, “Бумбокс”, Onuka та інші артисти. У мене викликають повагу такі вчинки, така категоричність, така принциповість.

Коли я знаю про когось, що він виступає в Росії, це може стати мінусом. І, можливо, в більшості випадків це і стає мінусом, але не завжди це такий мінус, який готовий перекреслити все, забанити для мене артиста чи людину. Повторюся, мені треба знати дуже багато фактів, розуміти, що за цим стоїть. А, можливо, це наш шпигун, а, можливо, це наш агітатор. Не знаю. А, можливо, й ні. А, можливо, це якраз наш ворог, до якого я незаслужено ставлюся із симпатією.

– Досить цікава ситуація була з Іваном Дорном, який їздив на гастролі в Росію, а потім нібито передавав гроші на АТО, а згодом заявив, що хотів допомогти місцевим жителям, а якийсь волонтер без його відома спрямував гроші для військових

– Я не хочу засуджувати Дорна. Я не знаю, що там у нього були за концерти в Росії, скільки він на них заробляв, яку частку передавав, кому з волонтерів і на що. Я цього всього не знаю. Я готовий вірити людям, але сам я цього не знаю. Так, були дійсно деякі висловлювання, за які можна було би Вані сказати багато неприємного. Але я за кожним лишаю право на помилку, за кожним лишаю право врешті-решт, якщо ти маєш якусь провину, то її залагодити і виправити.

Я впевнений, що значною мірою ситуацію з Ані Лорак спровокували якраз ці випади явної неприхованої агресії проти неї. Знаєте, як це часто буває, людина іде в глуху оборону. Один раз людина може зробити помилку, сказати дурницю, не подумавши, випадково, не зрозумівши всіх наслідків, не очікуючи, що це матиме якийсь резонанс. Можливо, навіть кілька таких помилок людина робить, не усвідомлюючи того. А, можливо, і свідомо робить, але думає: “Нічого страшного я не роблю, багато хто робить в своєму житті щось неправильне з точки зору інших людей”.

Але от тут важливий цей фактор масового тиску. Давайте не будемо про Ані Лорак. Давайте про мене. Наприклад, я зробив і сказав те, чого робити чи говорити було не варто. Можливо, навіть у сьогоднішньому інтерв’ю я наговорив зайвого. Але як вже є. І от люди, які не сприймають моїх слів чи мого вчинку, починають на мене тиснути. Можливо, навіть серед цих людей є дуже багато тих, кого я щиро люблю і поважаю, і точка зору яких була би мені важливою. Але всі вони висловлюють своє незадоволення моїми словами чи моїм вчинком у такій формі, що провокують мене на агресію. І от я, людина нестримна, дуже емоційна, під таким пресингом, не відчуваючи великої підтримки від людей, на підтримку яких я розраховую, розумію, що весь світ проти мене. Я не бачу друзів, бачу тільки ворогів. І навіть ті люди, які вчора здавалися мені друзями, сьогодні раптом показують своє незадоволене обличчя, ненависть до мене, вважають мене злом, проявом всіх негативних якостей, які тільки є в людини. Усі вони одночасно з усіх боків на мене тиснуть.

Що мені робити, яка моя реакція? Визнати провину, покаятися? Можливо, це правильний вихід, але чи маю я в собі ту силу і чи бачу цей вихід для себе в цей момент – не впевнений. Натомість я відчуваю несприйняття, я відчуваю спротив, я відчуваю агресію щодо всіх цих людей. “Ви всі помиляєтеся, ви не хочете мене слухати, ви не хочете дати мені право виправдатися, ви не хочете мені дати можливість зробити щось, щоб загладити мою провину. Ви намагаєтеся знищити мене”. Що я роблю? Я вже своїми наступними діями, вчинками намагаюся підтвердити той образ мене, який вони створили. Ось такий шаблон є – і я в нього заходжу. “Ах так, ну то й майте. Я проживу і без вас”.

Це дуже емоційна штука, яка може бути притаманною будь-якій людині. І тому мені, з одного боку, і зрозуміла вся ця ситуація з Ані Лорак, наприклад. З іншого боку, мені шкода, що така ситуація склалася. І з третього боку, зараз Кароліна вже, на жаль, не робить нічого, щоб ця ситуація виправилася на краще. Вона вибрала свою схему поведінки, хтось її приймає, хтось не приймає. Але в будь-якому разі ця агресія і несприйняття її у суспільстві, на жаль, значною мірою вже усталилося, набрало конкретних форм і не хоче змінюватися. Усе. Тут вже виросла стіна. І щоб цієї стіни не стало, має, мабуть, минути багато-багато років.

От мені би хотілося, щоби в тих випадках, коли можна пробачати, ми все-таки пробували пробачати, навіть дурниці, навіть речі, які не вкладаються в поняття пристойності, здорового глузду. Принаймні дати шанс людині пояснити, якщо вона хоче це зробити. Якщо не хоче, якщо людина вибирає позицію категоричного ворога, то, звичайно, ворога пробачати вже не можна. І не можна пробачати відверті злочини, не можна пробачати ненависть і зневагу до свого власного народу, до своєї країни. Це такі речі, які, на жаль, породжують відповідну реакцію. Тут вже нічого не вдієш.

– Тоді таке питання: чи можна виправдати, так би мовити, танці на кістках, які влаштовують в нашому суспільстві, коли вмирає хтось з російських діячів, що підтримував політику Путіна?

– Тут питання, яке дуже складно узагальнити. Треба знати конкретно, про кого мова, що він зробив і як. Є певна кількість людей, яких я вважаю ворогами України, вбивцями, злочинцями тощо. Я би порадів, якби з ними щось погане сталося. І жодна нотка сумління в мені би не заграла, що я щось роблю чи кажу неправильно.

З іншого боку, дуже часто такі прояви ненависті, зневаги не мають під собою реального фундаменту. Це може бути проявом якогось, як би негарно це не звучало, стадного інстинкту. Це може бути психічно нездорова реакція на межі істерики через занадто велике емоційне перезавантаження. Людині потрібно знайти якийсь вихід для внутрішнього негативу. І часто він знаходиться в таких речах – в радощах з приводу чиєїсь смерті. Це, з одного боку, страшно, але, з іншого боку, це цілком можна пояснити. Зловтіха має свою природу, яку можна пояснити і яку також можна пробачити. Питання в тому, чи завжди вона правильно адресно застосовується, бо інколи ми робимо помилки і стосовно того, як ми оцінюємо слова тих чи інших людей.

– Ви зараз їздите з концертами на Схід?

– Зараз ні. Я зараз працюю на ранковому шоу і у мене не дуже виходить їздити. Теоретично я би міг їздити на вихідних, на день-два. Але мені важко даються такі виїзди. Я люблю, якщо вже їхати, щоб це була серія концертів хоча б тривалістю тиждень чи днів 10. Тоді це відчувається як більш вагомий внесок в те, що відбувається на фронті, якось чіткіше приймаєш все, що відбувається довкола тебе. Є якесь відчуття братерства, єдності з тими людьми, які там ведуть боротьбу.

Знову ж таки, мені складно ще в тому сенсі, що зазвичай на такі концерти я їжджу власним коштом. Я один раз чи двічі їздив в складі інших делегацій, і я зрозумів кілька речей для себе. Я не отримую того задоволення від розуміння своєї важливості, коли їжджу на такі короткочасні виїзди з іншими людьми. Я не повністю контролюю процес. Я не роблю те, що я хочу робити, я не граю такі концерти, як я хочу заграти. Я є частиною того, що вигадав хтось інший. І мені це теж не дуже подобається. Я звик завжди керуватися своїми міркуваннями.

І є ще один аспект. Коли хтось організовує, я розумію: “Саня, ти ж можеш сам собі організувати і поїхати, коли буде можливість. А от зараз, якщо ти не поїдеш, зможе поїхати хтось інший, хто сам собі таку поїздку не зможе організувати”. І виходить так, що я все-таки схильний до більш довготривалих виїздів. Хай вони будуть рідше, але тоді я відчуватиму себе краще і вагоміше. Але, звичайно, молодці ті мої колеги, які вибирають інший шлях і їздять раз за разом. Мені це важкувато, я це визнаю.

– А коли ви востаннє їздили?

– Влітку минулого року ще.

– Коли ви приїжджаєте, як вас зустрічає місцеве населення?

– Ми рідко виступаємо перед місцевим населенням. Час від часу це стається. Ну, добре приймають. Мені здається, що люди там отримують задоволення від додаткової уваги до них. Звичайно, там іде війна, звичайно, це приносить багато страждань, багато негараздів. Але важливо, коли люди, які там знаходяться, відчувають, що вони не чужі, що про них думають, дбають.

Ось привезли там якусь допомогу. Тут приїхав [Сергій] Жадан з книжками для місцевої бібліотеки, почитав свої вірші. Тут приїхали дівчата-волонтерки, привезли подарунки дітям. А от приїхали артисти. І от вся ця увага в різних її проявах, звичайно, людям подобається. Хай вони не завжди готові сприймати те, що ти робиш на сцені, і те, як ти це робиш. Можливо, їм абсолютно не заходять твої пісні, але прояв уваги їм вже приємний. Так що це теж важливо. Але, все ж таки, ми більше для військових виступаємо, коли їздимо.

– Чи вірите ви, що Україна поверне Донбас та Крим?

– У короткочасній перспективі – навряд чи. Коли це може статися, не знаю. Хоча, з іншого боку, за певних обставин – так, це може статися і в короткочасній перспективі.

– Які це можуть бути обставини?

– Це, перш за все, внутрішні обставини. Має бути нарешті влада, яка дійсно прагне, щоб Україна повернула втрачені території, щоб Україна набралася внутрішньої сили – суспільної, економічної, військової. Для цього треба, щоб принципово нові люди прийшли в політику. Шанс дуже невеликий, звичайно, але є. І поки він лишається, у нього можна вірити, його можна розглядати.

Крім того, дуже би сильно посприяли зовнішні фактори. По-перше, правильна цілеспрямована допомога – не тільки матеріальна, але й моральна, політична – з боку наших потенційних союзників. По-друге, треба, щоб вороги втратили свою міць в багатьох аспектах. Це теж дасть нам можливість на повернення таких територій.

Але повертаючи ці території, ми мусимо знати, що далі з цими територіями робити, тому що територія – це одне, а там ще є люди. Люди, які тривалий час прожили в ворожому полі, перебували в епіцентрі ворожої агітації і пропаганди. Я впевнений, що у всіх цих людей є образи, несприйняття, нерозуміння України і українців. Так, є там якась частина наших майбутніх союзників. Є люди, які залишилися там свідомо, тому що розуміли, що їхня присутність там – це допомога Україні, хай не завжди реальна. Навіть усвідомлення того, що там є наші люди не тільки за паспортом, але і за духом, – це важливий фактор. Якась частина людей там лишилася тому, що не мала іншого виходу. Хтось прив’язаний до хворих родичів, хтось змушений там лишатися, бо він єдиний шанс на виживання його родини.

Якщо ми говоримо про повернення окупованих територій, то треба розуміти, що робити з територіями і що робити з людьми. Як поступити з тими людьми, які вчинили злочини проти України? Як повестися з тими людьми, які не сприймають Україну як незалежну державу, хоча в минулому як мінімум були її громадянами? Можливо, саме поведінка, висловлювання цих людей і спричинили те, що зараз ці території є окупованими. Як з цими людьми бути? З одного боку, на цих людях лежить величезна провина, з іншого боку – на них теж не можна ставити хрест.

Треба розуміти, якою буде політика. Якщо ми говоримо про симпатиків Росії, можна спробувати їм запропонувати переїзд в Росію. Але треба, щоб ще Росія хотіла цих людей приймати. Якщо ці люди не хочуть нікуди переїжджати, якщо вони вважають, що це їхня земля, але разом з тим вони вважають, що їхня земля – це не те саме, що земля українська, треба думати, як цих людей переконати.

І в більшості випадків, звичайно, спрацьовує економічний чинник. Якщо ми хочемо ідеологічно змінити людей, то мусимо починати все-таки з економіки, з соціальних благ, які ці люди мають отримати. Можливо, не одразу, але відчуття різниці і якості життя може стати хорошим союзником для майбутнього повернення території. Навіть зараз мені здається, якби Україна спромоглася здійснити за ці чотири роки, поки іде війна, дуже помітний якісний стрибок у рівні життя, в розвитку економіки, в забезпеченні головних потреб, прагнень своїх громадян, щоб просто можна було відчути різницю неозброєним оком, тоді нам і про повернення територій можна було би говорити значно простіше.

І звичайно, міцні, розвинені, сучасні Збройні сили України і готовність всього населення брати участь у боротьбі за Україну. Хто не хоче зі зброєю в руках, повинен мати альтернативні варіанти служіння батьківщині. Не хочеш бути військовим – стань пожежником. Не можеш стати пожежником – стань медиком. І медиком ти не можеш – знайди собі якесь інше застосування: цивільне будівництво необхідних для країни об’єктів. За бажання можна.

Але цю систему потрібно створювати і впроваджувати. Кожен повинен відчувати свою відповідальність за долю країни, не очікувати, що хтось зробить все за нас, а ми тільки прийдемо на все готовеньке. Усвідомлюючи себе частиною держави, частиною суспільства, ти тим самим починаєш розуміти багато інших речей і змінювати своє ставлення до них. І ти вже не сприймаєш владу як щось, що вище за тебе. Навпаки, ти сприймаєш владу і державу як те, що поряд з тобою, що існує для тебе, для забезпечення твоїх інтересів. І ти по-інакшому формулюєш свої вимоги до влади.

– Будемо сподіватися, що…

– Ясно, що будемо сподіватися. Хто ні на що не сподівається, той збирає валізи і їде в іншу країну. Хтось не має такої можливості і ні на що не сподівається, лишаючись в Україні. Але поки ті люди, які є в Україні, тут лишаються, і поки ті люди, які покинули Україну, хоч трішечки лишають собі шанс на повернення, лишається величезна надія на те, що ми ще щось можемо змінити. Поки ці малесенькі іскорки лишилися в тих, хто тут, і в тих, хто там.

Додати коментар


Погляд

Нововолинськ має бути містом можливостей для кожного. Настав час мислити про майбутнє
Куди ми йдемо? В якому місті хочемо жити через 5-10 років? 36 років тому Нововолинськ став моїм рідним містом! З того часу багато води спливло… Країна Рад розвалилась, важкий ...

Новини

13 Серпня, Четвер
01:45
П’ятьом наркоділкам з Волині, які виготовляли і збували амфетамін, оголосили підозру
12 Серпня, Середа
23:54
31-річний житель Маневицького району покінчив життя самогубством
22:25
У Володимирі-Волинському трапилася аварія за участі двох легковиків
21:18
В Іваничах відкрили поліцейську станцію
20:43
«Політика закінчується там, де розпочинаються добрі справи» – Віктор Хиць
20:12
Судитимуть військовослужбовця Володимир-Волинської бригади, який до смерті побив солдата
19:46
У Володимирі-Волинському відтермінували проходження медоглядів працівникам закладів освіти
19:41
Фото дня: Хто розтрощив люк у Нововолинську? 1
19:14
МОЗ змінило критерії поділу України на карантинні зони
18:47
«#ТвориДоброБро»: студенти запрошують зібрати якнайбільше корму для безпритульних тварин у Володимирі-Волинському
18:15
Український дух фестивалю Бандерштат вперше лунав онлайн
17:43
У Нововолинську розпочала роботу територіальна виборча комісія
17:12
У Володимирі ведеться очистка мулових карт на очисних спорудах: «Сантехмонтаж» виграв тендер 2
16:40
Зарічанська ОТГ передала челендж Оваднівській громаді в рамках фестивалю «Коровай-сузір’я»
16:16
COVID-19 у Нововолинську: один новий випадок, семеро людей одужали
15:37
«Батьківщина» Волині делегуватиме на місцеві перегони 1,5 тисячі своїх представників
15:11
Нове обличчя «Слуги Народу» у Нововолинську: Сапожніков піде на вибори від пропрезидентської партії 7
14:15
Поліцейські вилучили у раніше судимого нововолинця боєприпаси
13:48
У Білорусі продовжуються акції протестів: понад тисяча затриманих, серед яких і українці, пів сотні постраждалих
13:20
Замовив посилку з наркотиками: у Камінь-Каширському районі затримали чоловіка
Усі новини

Погода у Нововолинську та Володимирі