Майя Москвич:«Я жила в підвалі розбомбленої заправки, більшість наших бійців жили в окопах серед поля»

16:59 | 28.06.2018 / Рубрика: Інтерв'ю / Прокоментуй!

Ветеранка АТО Майя Москвич після завершення служби почала вирощувати часник. 

В інтерв’ю Delo.UA вона розповіла, чому обрала саме цю культуру і скільки планує заробляти.

З економістів в солдати
Ветеранка АТО Майя Москвич за освітою економіст — закінчила Луцький національний технічний університет.

“Хоч я і маю економічну освіту, ніколи не думала, що мені в майбутньому стануть у пригоді ці знання”, — зізнається дівчина. Будучи студенткою Майя захопилась національно-патріотичним вихованням молоді. Ще у 2009 році вона вступила у молодіжну громадську організацію “Національний альянс”, а вже за чотири роки її очолила.

Коли весною 2014 року Росія напала на Україну, Майя була однією з перших, хто добровольцем пішов на фронт.

“Це було одне з найлегших рішень у моєму житті. Я ні секунди не вагалась — це була для мене честь стати на захист України”, — розповідає ветеранка.

Волинянка після служби в АТО зайнялася часниковим бізнесом

На фронт вона потрапила у вересні 2014 року у складі батальйону НГУ імені генерала Кульчицького в якості діловода.

Як зізнається Майя, дівчат в той час на фронт брали неохоче. Їй допоміг знайомий бард Володимир Пастушок, який вже тоді служив у батальйоні імені Кульчицького.

“Він зателефонував мені на початку серпня і сказав, якщо хочу воювати, то наступного дня маю бути в Києві. Я зібрала речі і того ж дня поїхала”, — згадує Майя. Вже за місяць Майя була на передовій у Дебальцевому.

“Я жила в підвалі розбомбленої заправки, більшість наших бійців жили в окопах серед поля”, — розповідає дівчина.

Загалом на службі Майя провела більше трьох років — з серпня 2014 до осені 2017 року. За цей час встигла побувати у трьох добровольчих військових формуваннях — у батальйоні імені генерала Кульчицького, у батальйоні “Гарпун”, останні два роки Майя служила у полку “Миротворець”.

Під час служби вона і познайомилась з ветераном Олександром Матяшем, засновником торгової марки Regata Club, що шиє чоловічу білизну.

“Ще два роки тому Сашко мені говорив, щоб я кидала службу і розпочинала власну справу. Він тоді саме запустив бізнес з пошиву білизни. Але я тоді ще не уявляла себе у ролі підприємця. До того ж, служба затягує — коли довго ходиш зі зброєю, робиш одну роботу, психологічно важко це покинути”, — зізнається ветеранка.

Початок власного бізнесу
На початку 2017 року Майя зрозуміла, що мусить залишити військову службу через проблеми зі здоров’ям.

“Я не могла нормально спати, постійно боліла голова, я зрозуміла, що так довго не протягну. Крім того, дошкуляв постійний біль у спині”, — згадує ветеранка.

Волинянка після служби в АТО зайнялася часниковим бізнесом

Тоді вона згадала слова колишнього побратима Олександра Матяша.

“Я прийшла до нього і кажу, що вже дозріла до власної справи. Але у мене не було уявлення, чим саме зайнятись, було лише розуміння, що це має бути щось аграрне, бо хотілось бути ближче до землі, розповідає Майя. — Сашко мене запитав, що у мене є для цього, але на той момент у мене не було нічого — ні грошей, ні землі і навіть уявлення, яку культуру я хочу вирощувати”. Розуміння того, чим вона хоче займатись прийшло до Майї поступово після консультацій із аграріями.

“Я спілкувалась з людьми, що працюють у цій сфері багато років. Ці розмови мені допомогли обрати культуру, яку я хочу вирощувати. Для мене було важливо, щоб ця культура не потребувала постійного догляду, як ягоди, врожай давала вже наступного року, і на ній можна було б заробити — часник ідеально підійшов. Потім я переконалась, що зробила правильний вибір”, — стверджує дівчина.

Однак не вирішеними залишались два ключові моменти — де взяти землю і де взяти гроші на посадковий матеріал. Майя намагалась отримати два гектари землі в Київській області, однак не вдалось.

“Отримання землі, це довга бюрократична процедура. Я розуміла, що до того часу, коли я маю садити часник, взяти ці два гектари у мене не вийде, тому вирішила його садити на 25 сотках бабусиного городу у селі Нічогівка на Волині”, — розповідає ветеранка.

Залишалось лише придбати посадковий матеріал. “Я знала голову Асоціації фермерів Волині Руслана Хомича. Він мене познайомив з фермерами на Волині, які вирощували часник сорту “Любаша”. Цей сорт часнику вивели в Україні, і він цікавий тим, що одна головка може важити від 100 до 350 грам”, — розповідає ветеранка.

На придбання насіннєвого матеріалу Майя витратила 22 тис. грн, з них 15 тис. грн — це власні заощадження, ще 7 тис. грн. позичила у приятеля.

“Я принципово не хотіла брати жодних кредитів, тому купувала насіння за власні кошти. Необхідно було 270 кг, це 23 мішки. Їхали ми його купувати з товаришем на рейсовому автобусі — коштів на машину просто не було, усі гроші я витратила на посадковий матеріал. Однак нам тоді пощастило — їхав великий автобус і ми весь часник завантажили в багажник”, — згадує дівчина.

Волинянка після служби в АТО зайнялася часниковим бізнесом

“Наприкінці жовтня 2017 року ми посадити часник. Мені допомогли мої родичі. У мене було відчуття, що я нарешті зробила щось вартісне, щось матеріальне”, — розповідає Майя.

Насадження зійшли на Різдво, бо зима була дуже тепла. Часник добре переніс морози і вже дозріває. Збирати врожай Майя планує в середині липня.

“Хочу організувати толоку, куди запросити друзів, щоб разом зібрати врожай. Літо було посушливим, тому очікую зібрати не більше 2000 кг часнику. З них більшу частину використаю як посадовий матеріал, решту часнику планую продати на насіння іншим. Вже є попередні домовленості від потенційних покупців”, — ділиться планами ветеранка.

Продавати часник на насіння вона планує через особисті контакти, соціальні мережі, а також точку на ринку.

“Головним у цьому бізнесі є власні зв’язки та репутація. Фермери досить консервативні люди, велику роль грає довіра та рекомендації”, — розповідає Майя.

Оскільки в цьому році основну частину часнику Майя планує взяти на насіння для збільшення площі, то на великий прибуток не розраховує. Максимум — це покрити витрати на його посадку. Це близько 25 000 грн. Проте вже у 2019 році ветеранка планує отримати біля 150 000 грн чистого прибутку від реалізації часнику.

Труднощі ветеранського бізнесу
Як зізнається Майя, найскладніше для неї зараз — це знайти землю, де садити часник, оскільки ця культура потребує сівозміни.

“Якщо я посадила часник на одній ділянці, то садити його вдруге на тій самій землі можна буде лише за три роки. Хоча часник і не виснажує землю, як соняшник, однак відсутність сівозміни призводить до хвороб і зниження врожайності. Найкраще часник росте, якщо його садити після зернових, бобових. Хорошими добривами є сидерати — рослини, які тимчасово вирощують на вільних ділянках грунту з метою поліпшення його якості”, — уточнює ветеранка.

Волинянка після служби в АТО зайнялася часниковим бізнесом

Цього року Майя планує засадити часником 1 га землі — це частково земля її родини, а також знайомих у Нічогівці.

“У них земля стоїть без діла, я поки можу засадити її часником. Але цього недостатньо. Тому паралельно я буду добиватись, щоб мені виділили землю, як ветерану АТО”, — розповідає дівчина.

Разом зі своїми побратимами на Волині вона хотіла би заснувати агрокооператив з банком землі щонайменше 20 га. “Кооперативам значно простіше отримати фінансування, а також кредити на техніку. До того ж на більшій ділянці землі значно простіше буде робити сівозміну”, — зізнається Майя.

Свої шанси на отримання землі ветеранка оцінює досить високо.
“Я знаю, для чого мені ця земля потрібна, і що я на ній буду робити, тому в липні планую провести результативну зустріч в Держгеокадастрі на Волині”, — розповідає вона.

Також ветеранка хотіла б вирощувати органічну продукцію.

“Врожайність органічного часнику може бути менша, проте він не міститиме нітратів, а це відкриє доступ до ринку органічної продукції”, — розповідає Майя.

Що далі?
В планах дівчини — подальший розвиток бізнесу. Зараз вона працює над презентаційними матеріалами ідеї.

“Поки для позначання свого бізнесу я використовую назву VolynGarlic, але це робоча назва. Можливо, в майбутньому вона буде змінена”, — стверджує ветеранка.

Волинянка після служби в АТО зайнялася часниковим бізнесом

Продавати часник Майя планує на насіння, як додаткову культуру для тих, хто вже в агробізнесі і вирощує малину, ягоди чи інші культури і хотів би мати додатковий дохід. А також для фермерів-початківців, людей котрі хочуть розпочати справу в агро, але не знають, яку культуру вибрати і з чого почати. Для таких ветеранка планує не просто продавати насіння, а давати готове рішення по часниковому бізнесу, розказувати що до чого і як, та супроводжувати протягом першого року вирощування.

“Вирощування часнику може стати хорошим додатковим прибутком для кожного, в кого є хоч трохи землі”, — зазначає Майя.

Крім того, Майя постійно навчається. “У мене немає зараз часу здобувати освіту агронома, але я вчусь на практиці постійно. Нещодавно я завершила навчання на Програмі підприємницької діяльності для ветеранів АТО в Київській школі економіки. По завершенні курсу я отримала мікрогрант на 25 тис. грн на розвиток власної справи, і ця підтримка мене ще більше надихає розвивати власний бізнес”, — розповідає вона.

Додати коментар


Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Погляд

“Тендерознавці” всюди або Читай закони не перед сном
Можливо, це тепер культура суспільства така, що людина, не розібравшись, пише про свої «сенсаційні відкриття» в соцмережі, банально сподіваючись отримати за це трохи лайків. ...

Новини

16 лютого, Субота
21:27
Розповіли, де у Володимирі-Волинському можна купити «доступні ліки»
20:19
У Горохові «швидка» не може доїхати на виклик через погану дорогу
19:15
Релігійна громада села Суходоли офіційно приєдналась до ПЦУ 2
18:11
Волинській ОДА відмовили у позові до Волиньради щодо бюджету
17:01
Внаслідок ДТП у Києві жінка згоріла живцем в таксі 1
16:05
Оприлюднили фото жахів “русского мира” в Луганську 10
15:08
З березня дітей без щеплень від кору не пускатимуть у садочки та школи Нововолинська 5
14:11
Посадовця райдержадміністрації на Волині затримали на хабарі
13:16
«Прийди хоч у сні», – мама маленького Роми Гальчика з Нововолинська написала зворушливий пост 2
12:21
Гроші, вибори та релігійне питання – про що говорив Ігор Гузь у громадах Іваничівщини 2
11:25
Працівники Нововолинської прокуратури провели профілактичну бесіду зі школярами
10:27
На Іваничівщині громада села Мишів приєдналась до ПЦУ 1
09:35
Аудиторська перевірка та чутки про звільнення Гури: на шахті №9 «Нововолинська» відбулися збори колективу 32
08:44
У Києві горів магазин Roshen
07:39
«Муніципальна няня»: уряд платитиме дідусям та бабусям за догляд онуків 1
06:34
Валерія Козак з Ковеля здобула звання майстра спорту у 15 років 1
04:25
Луцький гурт презентував кліп на пісню з серіаліті «Київ вдень та вночі»
02:17
На Львівщині померла бабуся – зв’язкова УПА, якій Шухевич малював портрет
15 лютого, П’ятниця
23:48
У Горохові чоловік викрав з кладовища металеву огорожу
22:41
Нововолинські футболісти зіграли з ФК «Карпати» 4
Усі новини