Борис Бабійчук

Громадська думка – перемога чи поразка? Підсумки обговорень з приводу ТОВ Кроноспан УА

Цей запис опубліковано більш як рік тому
17:44 | 13.11.2016 / Рубрика: Блоги / 8 коментарів

Перш ніж перейти до аналітичної інформації, хочу підкреслити надзвичайну байдужість громади, депутатів, до такого роду обговорень. І не дивно. Нас на протязі життя навчили дивитися телевізор, читати газети і щиро вірити, що наші чиновники вирішують проблеми з користю для нас. Прикро зазначати, але е-декларації показали зовсім зворотню сторону медалі – вони вдало використовують законодавство для відстоювання власних інтересів.

Нам нав’язали, що думка громади нічого не вирішує і не варто витрачати власний час для таких заходів. Ми ладні писати в інтернеті, читати огидні коментарі анонімів, витрачаючи цінний час, але коли потрібно діяти – не знаходимо цього часу.

В 2013-2014 роках проблемою Кроноспану зайнявся Павлюк Володимир, який зробив добрий резонанс в суспільстві і змусив підприємство задуматися над проблемою, яку воно створило для екології регіону. Було офіційно встановлено, що фільтри відсутні, бо підприємство не перевищує дозволених норм, хоча рівень забруднення був на межі ГДК: 1.08.2013р. вул. Панасівська 38 рівень формальдегіду 0,034мг/м3 при допустимій 0,035мг/м3 (ГДК максимальна разова).

В 2015 році підприємство робить реконструкцію на виробництві, щоб збільшити потужність виробництва з 350тис. м3 до 450 тис. м3 тирсоплити, встановлює нову лінію і систему фільтрування повітря, хоча комплексна державна експертиза проекту від 2005р була позитивна на 750тис. м3.

Так чому підприємство встановило сучасну лінію а не нарощувало потужність на старій?

Я думаю, що фактор страху перед громадою дав поштовх підприємству оновити лінії на більш сучасні.

1

2

11.11.2016 відбулися громадські обговорення з приводу надання дозволу на шкідливі викиди підприємству ТОВ Кроноспан УА. Ті, хто мав відстоювати інтереси громади, розмістили аж одну незначну публікацію в газеті «Наше місто» від 3 листопада та на сайті міської ради, хоча закон каже, що за місяці потрібно повідомляти громаду через газети, телебачення, інтернет, на офіційних сайтах.

Тобто міська рада зробила максимум, щоб громада не знала про громадські обговорення та і на самих обговореннях не були присутні голова та перший заступник. В статуті територіальної громади міста Нововолинськ стаття 54 «Громадські слухання відкриває і веде міський голова, заступники міського голови».

Підприємство організувало доставку свої представників, які дуже переживали за свої робочі місця і складали видиму більшість присутніх. Особливо це чітко було помітно, коли окремі представники підприємства пробували насміхатися над мешканцями міста, які доносили проблеми, що виникли з початком роботи підприємства.

У голосуванні брали участь представники, які не є членами Нововолинської територіальної громади та мешканцями навколишніх сіл. На відео чітко видно, як голосують запрошені Кроноспаном доповідачі-експерти з інших міст. Це стало можливе тому, що не проводилася реєстрація учасників ГО за паспортами з врахуванням місця проживання особи. Це все повинен був провести організатор ГО в даному випадку міська рада.

Чому так відбулося?

– Страх перед громадою! Згідно законодавства, громада сама вирішує з чим їй миритися, а від чого відмовитися. Виконавча влада зобов’язана дослухатися до думки громади і прийняти відповідні міри.

Підсумок громадських обговорень (ГО)

 

На ГО прийшло біля 20 небайдужих мешканців міста та навколишніх сіл, Дігтіів, Бужанка, значна більшість представників підприємства, від виконкому я помітив лише третього заступника Громика Олександра, «аж» три депутати міської ради з 34.

На початку ГО була змістовна презентація нового проекту підприємства. Дуже важливо було чути, що на новій лінії встановлена фільтрація і очистка повітря від пилу та формальдегіду , сучасний підхід дозволив зменшити більш ніж в два рази концентрацію формальдегіду. Дані замірів санстанції за 2016р підтвердили ефективність роботи фільтрів (див фотокопії документів).

Дим, який ми всі спостерігаємо, це лише пара, яка утворюється в процесі сушіння деревини і містить незначний вміст пилу та природній рівень формальдегіду, який міститься в деревині . В 2019р буде додатково встановлений фільтр для фільтрування і цих викидів з коефіцієнтом 99.99%.

Коли перейшли до запитань та відповідей ситуація стала більш напруженою. Мешканці вул. Панасівська скаржилися на здоров’я та не приємний запах в повітрі, вони пропонували викупити, обміняти їхнє житло на житло в іншому районі, на жаль, їхні пропозиції залишилися без коментарів керівника.

В мене (Бабійчук Борис) було питання до фірми, яка проводила екологічну експертизу. Готовлячись до ГО я написав депутатські звернення до управління екології, підприємства, санепідемстанції, міської ради, для того щоб зібрати максимум даних про якість атмосферного повітря в житловій зоні, та законності дій підприємства. Я так і не виявив показників, які б об’єктивно характеризували реальний стан повітря в житловій зоні. Один із принципів екологічної експертизи є «гарантування безпечного для життя та здоров’я людей навколишнього природного середовища».

Фірма яка проводила експертизу, повинна була дослідити якість повітря в даній житловій зоні (ГДК середньодобову), виявити речовини, які мають ефект сумації біологічної дії з формальдегідом і в розрізі існуючої якості повітря, повинні робити відповідні висновки. На жаль, відповіді я так і не одержав, тому що таких замірів ніхто не проводив.

Піднімалося питання, що якість повітря в даному промисловому районі залежить не лише від ТОВ Кроноспан УА, але й від Ливарного заводу, Гофротари, асфальтного заводу, СМП ,БРВ, підприємств, які знаходяться на території «ОСНАСТКА» і в цьому є провина влади, яка допустила таке скупчення підприємств поблизу житлових масивів.

Під час ГО лунали пропозиції:

– Мешканець вул. Панасівська: Засадити захисний вал зеленими насадженнями, викупити його будинок.

Зелінський (мешканець вул. Панасівська) : скаржився на різке погіршення стану здоров’я.

Соловйов Руслан (депутат Нововолинської міської ради): Звернутися до керівництва корпорації Кроноспан, щоб фільтр ефективної дії 99.99% встановити з 2017р зважаючи на близькість населеного пункту.

Семенюк Сергій (депутат Нововолинської міської ради): Врахувати думку людей а то радикально налаштовані активісти будуть ходити сутками по пішохідному переході і не будуть пускати фур на підприємство.

Климович Леонід (депутат Нововолинської міської ради): встановити інформаційну панель з вмістом концентрації формальдегіду на зразок часів, які інформували рівень радіації.

Бабійчук Борис (депутат Волинської обласної ради): встановити стаціонарний пост спостережень за забрудненням атмосферного повітря на зразок «ПОСТ-2», який дозволить виявляти забруднюючі речовини в повітрі цілодобово і дозволить встановити, хто саме робить емісію цих забруднень.

Бабійчук Оксана (мешканець), Лазаренко Володимир (депутат Зарічнянської сільської ради) : робити заміри ГДК формальдегіду середньодобові в житловій зоні чотири рази на рік і розміщувати їх на сайті ТОВ Кроноспан УА.

Під час голосування за рішення, яке погоджували на ГО, я (Бабійчук Борис) вніс третій пункт, який зобов’язує Виконавчий комітет Нововолинської міської ради дослідити питання можливості встановити стаціонарний пост спостережень за забрудненням атмосферного повітря в районі дев’яти поверхового будинку на вул. Луцькій.

Зрештою, рішення прийняли одноголосно з всіма зауваженнями та поправками. Протокол ГО буде надісланий до Волинського управління екології та природніх ресурсів зі всіма пропозиціями.

Після ГО обговорення в інтернеті набуло дуже великої активності. Шкода, що більшість цих анонімних експертів не було на ГО, а зараз знову з людей роблять «вату», щоб люди заплуталися і зневірилися.

З цим можна боротися.

Нашим ЗМІ потрібно допусти до коментування лиш авторизованих через соц. мережі користувачів (популярні топ видання вже давно ввели таке правило), тоді кожен читач зможе проаналізувати на адекватність співбесідника переглянувши його профіль. Але це вже інша історія.

Також хочу проінформувати громаду, всі хто не задоволений якістю атмосферного повітря повинен писати скаргу в Нововолинський міськрайонний відділ ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України» (санстанція), яке зобов’язане реагувати і робити заміри на вимогу.

4

5

6

7

8

9

З повагою, депутат Волинської обласної ради Бабійчук Борис.

8 коментарі
 1. Нормальна публікація. Видно, що депутат облради Б.Бабійчук досконало вивчив проблему забруднення довкілля заводом “Кроношпан-УА”. Користуючись нагодою іще раз пропоную Н.Покінській зустрітися із представниками ГО “Україна + Польща” у присутності Н.Комишнікової та Б.Бабійчука.

  • Шо ви неї просити будете, Анатолю? Га?

   • Я ні у кого нічого не прошу для себе. ГО “Україна + Польща” діятиме згідно свого Статуту, Конституції та законодавства України і вимагатиме у приватного підприємства “Кроношпан-УА” безумовного виконання задекларованих ним соціальних зобов’язань перед громадою Нововолинська та дотримання державних, екологічних нормативних актів при роботі у густонаселеному районі Нововолинська. Якщо духовно і морально кастрована, “всенародно” обрана місцева влада, через якісь свої, як вбачається, фінансові чи інші ігрища, не може цього зробити сама.

 2. Володимир / 14.11.2016 - 07:45 / Відповіcти

  Звісне це не перемога ,але це і не поразка .
  Аргументую:
  1.Якщо в 2014 році ніяких фільтрів які би очищали повітря не було і не мало бути взагалі в переспективі , то зараз після проведення так званої реконструкції поставили скрубер що зменшує викиди в атмосферу формальдегіду більш ніж в два рази.
  2. Обіцянка поставити в 2019 році фільтри які би очищали повітря від викидів формальдегіду на 99%.
  3. Вперше пройшли такі слухання адміністрації Кроноспану з громадою міста.
  Було би добре глянути на цей скрубер – чи він там дійсно встановлений і працює .

  • 1.Формадегіди це сильні канцерогени , що можуть викликати ракові пухлини
   2. Таківиробництва в більшості країн Європи заборонені
   3.Заміри завжди можна підтасувати , говоримо можлива норма , а там може 2-3 перевищення норм , хто був присутній при аналізі ?
   4. немає ефективної очистки від формальдегідів , є сучасні установки -допалювачі , які є досить дорогими і приватний власник не завжди захоче встановити таке обладнання

 3. Це виходить, до 2019 року чекати чистого повітря? Абзац!!!

 4. Мені по секрету розповідали, що в цеху просто відкривають вікна і гадость виходить мимо труб.

  • житель
   1.нориа для формадьдегіду – 0,035 мг/куб.м , в робочій зоні – 0, 05 мг/куб ( зазвичай в деревині рівкнь формальдегіду – 12 млг ) , звичайно необхідно провести заміри , але краще незалежною лабораторією
   2.скрубери – це апарати для очистки газів як правило від пилу
   3. ще більшу небезпеку для людей можуть служити виділення в процесі осмоління , тобто при склеюванні подрібнених частинок дерева , тобто який клей застосовується , там можуть бути речовини ще токсичніші ніж формальдегід …

Додати коментар


Спортивні діти – це обов’язок батьків!
Отже візьмемо за приклад дітей, оскільки вони майбутні дорослі і їх сформовані світогляди в дитинстві та юності будуть відображати їх стиль життя та поведінки і у дорослому ...
Я поставив свій підпис під поданням про ініціювання питання про усунення Президента України в порядку імпічменту
Я поставив свій підпис під поданням про ініціювання питання про усунення Президента України Порошенка П.О. з посту в порядку імпічменту. Вже досить таки давно не приховую, що ...
Побував у Брюселі і побачив політичну “кухню” ЄС зсередини
В рамках програми Governance in Ukrainian Municipalities: Transferring V4 Experience за сприяння Інститут Політичної Освіти та Robert Schuman Institute (Budapest) відвідали Брюссель. Наша програма тривала 8 місяців: це ...
Ось на яку калюжу перетворилось мальовниче “Лісне озеро”
Ось на яку калюжу перетворилось мальовниче озеро – гарний рекреаційний куточок, де відпочивали ми в дитинстві.  Раніше озеро було облаштоване містками і можна було ловити ...
Пан Курчак вперто іде до своєї мети встановити котел-утилізатор
Так 25-04-2018 в Єдиному реєстрі на сайті Міністерства екології було зареєстроване повідомлення №2018425653. З моменту оприлюднення дається 20 робочих днів для пропозицій громади. ...