Волиняни викидають сміття, де їм заманеться?

Цей запис опубліковано більш як рік тому
21:31 | 23.03.2016 / Рубрика: Статті / 1 коментар

Люди викидають сміття, де їм заманеться.

Коли весною їдеш просторами рідної Волині, то через вікно маршрутки око милується пейзажами природи, та ці пейзажі не гармонічні, а зіпсовані картинами рукотворного свинства. Усі узбіччя доріг всіяні сміттям. Але не лише на дорогах присутнє сміттям, ним встелені береги рік, озер, ліси і здається усі місця по яких ступає нога людини, – пишуть Відомості.

Не дивлячись на те, що на Волині експлуатується 11 полігонів твердих побутових відходів та виділено 537 місць для складування сміття, наші люди велять вивозити відходи по лісосмугах та викидати на узбіччях доріг. Втім, низька культура мешканців краю, які не живуть за принципом: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять, – це одна сторона медалі. Інша сторона – це брак елементарних сміттєвих контейнерів у містах та відсутність системи вивезення сміття у селах.  Лише у 10% сіл області налагоджене збирання та вивезення сміття на полігони. У решті ж випадків селяни викидають сміття, де їм заманеться.

У минулому році група небайдужих активістів прибрала парк у селі Заріччя Володимир-Волинського району. З парку було вивезено кілька «МАЗів» зі сміттям. А хто його туди роками зносив і перетворював відпочинкову зону у сміттєзвалище?

Ті ж активісти влітку розклеїли по Володимирі-Волинському, у місцях найбільшого скупчення людей, наклейки із закликом до чистоти та з проханням не смітити. За якийсь тиждень-другий ці всі наклейки було здерто.

Допоки одні прибирають і закликають до чистоти – інші на постійній основі смітять де завгодно, ніби забуваючи, що їхнім нащадкам ще після них жити. Бачили б ви, яких масштабів набрало вивезення сміття в район колишньої шахти №8 під Нововолинськом! Це вже другий полігон твердих побутових відходів міста. Тут є все від  пляшок, старих вікон, будівельного сміття – до «озер» застиглого бетону після миття бетономішалок та куп темних, піщаних відходів невідомих сполук. І винних ніхто не шукає, і штрафів не накладає, а купи сміття нагромаджуються і нагромаджуються.

Ми не шведи у яких програма переробки побутових відходів в електрику і енергію для обігріву набрала таких обертів, що на звалища країни відправляється тільки 4% такого сміття.  Наші сміттєзвалища заповнюються дуже швидко і це при тому, що на Волині 25 комунальних підприємств займаються збором сміття, маючи для цього 64 одиниці спецтехніки. До речі, ця техніка зношена на 85%. Та навіть маючи більше техніки і централізовано звозячи сміття в одне місце, ми його не переробляємо. Проблема утилізації сміття у нас на нульовому старті і це при тому, що 40% твердих побутових відходів в Україні містять скло, папір, пластик, тобто можуть іти на переробку.

У таких країнах як Німеччина, Швейцарія, Велика Британія помітили, що якість послуг зі збирання та утилізації відходів підвищується паралельно з розвитком бізнесу із переробки сміття у вторинну сировину.  У нас же про заводи з переробки сміття тільки балакають і то час від часу, і поки чиновники балакають гори сміття виростають.

Пригадалася мені одна історія. Мою подругу у Німеччині, коли та поїхала туди на заробітки, відучили і смітити, і палити цигарки. Одного разу, їдучи трасою вона через вікно автівки викинула недопалок. Через кілька днів отримала «лист щастя» від німецької поліції, тільки її не вітали, а просили сплатити солідний штраф за викинутий недопалок. І ще й фото того як вона викидає недопалок на згадку прислали…

У нас же сміття роками безкарно викидають на узбіччя доріг і діла до того ні чиновникам, ні тепер уже поліції, немає. Коли їдеш трасою з Володимира-Волинського до Нововолинська, то здається, що пересікаєш сміттєзвалище. І з кожним роком ситуація лише погіршується.

Щодо чиновників, то деякі з них власним прикладом беруться показувати як потрібно прибирати. В часи, коли Володимир-Волинським районом керувала помаранчева команда, був кинутий клич прибрати найбільш засмічені ділянки узбіч по вже згаданій трасі. Нагребли держслужбовці тоді кілька десятків мішків сміття. Певно, команді порошенківців теж пора виходити на суботник, тим більше, що на Волині щорічно проходить акція «За чисте довкілля». У минулому році, під час проведення акції, виявлено та ліквідовано 1137 стихійних сміттєзвалищ.

На жаль, жодними суботниками та акціями «За чисте довкілля» не очистиш свідомість безкультурних громадян для яких норма викидати сміття на ходу через вікно автомобіля. Головне аби в салоні нехлюя було чисто.

Тож перші ніж виходити на суботник з граблями та віниками – варто провести генеральне прибирання у власних головах.

1 коментар
  1. Створено новий амбітний проект #Водавсело, метою якого є поширення отриманого досвіду серед усіх зацікавлених сторін із тим, щоб кількість систем водопостачання, створених за цією моделлю, збільшувалася, забезпечуючи доступ до якісного водопостачання більшій кількості сільського населення в Україні:

    http://vodavselo.info/

Додати коментар


Погляд

Про що хотів сказати депутат на сесії Нововолинської міськради, та не зміг
У п’ятницю, 22-го червня, відбулася позачергова сесія Нововолинської міської ради,  і перед цим за два дні  вислали для ознайомлення проекти рішень. Я, як депутат, хотів ...

Новини

25 червня, Понеділок
10:23
У Волинській області за тиждень трапилося 20 пожеж
10:08
На озері Світязь оновлюють пляж
09:49
Нововолинські рятувальники провели рейд у житловому секторі
09:25
Луцький таксист повернув іноземцям забутий ноутбук
09:18
На табір ромів у Львові напали члени незареєстрованого угруповання
08:18
На Донбасі затримано двох шпигунів
08:00
“Я люблю свій Володимир-Волинський, хоч і не живу в ньому”, – Людмила
06:06
У США обрали найбільш некрасивого собаку
24 червня, Неділя
23:15
Україна друкуватиме гроші інших країн
22:42
Бабченко поскаржився на життя “після вбивства” 1
22:11
У Харкові розстріляли подружжя і поранили їх дочку
21:56
«Княжий» вподобали маленькі гості фестивалю
20:03
З песимізмом дивлюся на вибори 2019-го, – нардеп Ігор Гузь
19:24
Фестиваль «Княжий» другий день зустрічає відвідувачів
19:23
Стали відомі подробиці нападу на табір ромів у Львові 1
17:46
З-під варти втік відомий у Луцьку шлюбний аферист 6
16:16
В Україні відзначають День молоді
15:03
У Львові в машину активіста кинули гранату
14:41
В Україні оголосили штормове попередження
13:44
У Рівному горів вантажний потяг з дровами
Усі новини