Волинський журналіст описав, як працють телефонні шахраї

20:22 | 14.12.2016 / Рубрика: Статті / 1 коментар

Через власну необачність з допомогою телефону ви можете втратити, як банківський рахунок так і гроші

Якось мені досі щастило не перетинатися із телефонними шахраями. Стикався із шахраями у соцмережах і багатьма іншими, але з телефонними ще ні. Особливо такими, які отак нахабно телефонували і питали персональні дані про банківські вклади. Тож, на власному прикладі опишу як це відбувається і як можна діяти.

У блозі на сторінках Четвертої влади написав журналіст Юрій Горбач.

По-перше, шахраї мають безліч шляхів отримати номер вашого мобільного телефону, більше того – адресу проживання, місце роботи, дату народження і багато інших даних. Це може бути як злив інформації від мобільних операторів, банківських працівників, так і загублені або крадені мобільні телефони із контактними базами, власноруч викладені вами персональні дані у соціальних мережах тощо.

Тому, коли до вас телефонують із незнайомого номера і представляються працівником банку, ви особливо не здивуєтеся. Ми всі звикли до того, що з банків телефонують і пропонують акції, послуги.

Однак, дуже рідко справжні банківські працівники телефонують використовуючи послугу прихованого номера. Тобто, ваш мобільний не покаже номер, з якого до вас телефонують. Зауважу, що у більшості мобільних операторів це – окрема послуга і вона платна. Тому коли телефонують із «прихованого» номера це вже ознака того, що ваш співрозмовник не хоче, щоб ви могли до нього перетелефонувати.

По-друге, не завжди шахраї можуть знати назву банку, в якому ви маєте якісь заощадження чи вклади. Принаймні, так було у моїй ситуації. Розберемо розмову по частинах.

– Доброго дня. Здравствуйте, – каже співрозмовник із прихованого номера.

Доброго дня.

– Вас беспокоит служба безопасности банка. Фамилия моя Кравченко Денис Викторович, – представляється співрозмовник.

І тут варто звернути увагу на представлення співрозмовника. Він не вживає чіткої назви своєї посади, не називає назви банку, який представляє. Його прізвище, ім’я і по-батькові зазвичай легко запам’ятовується, бо досить популярне. Скільки в Україні є Кравченків? Стандертне Іванов Іван Іванович викликало б зайву підозру.

По-третє, у шахраїв зазвичай немає всіх необхідних даних для того, щоб вкрасти ваші гроші. Їхній дзвінок – підтвердження цьому. Якби вони мали всі дані, то для чого їм телефонувати до вас? Тому ваш співрозмовник намагатиметься виманити у вас якомога більше інформації. Ймовірно, він може запитувати і те, що йому відомо, але що ви можете йому підтвердити.

– Ваш номер проходит у нас в базе данных как основной финансовый для идентификации ваших данных. Представтесь, пожалуйста, – продовжує розмову співрозмовник.

А для чого вам?

– Нам надо пройти идентификацию по вашим картам и поставить ваши карты на защиту, – розповідає шахрай.

Якщо із перших речень вашого співрозмовника ви розумієте, що цей дзвінок як мінімум дивний через те, що телефонують із прихованого номера, то варто тоді поцікавитися, навіщо «представнику банку» ваші дані.

Якщо це справжній представник банку, то він має абсолютно усі ваші персональні дані вказані при відкритті рахунку і доступ до ваших карт. Щоби упевнитися, що телефонує шахрай, не бійтеся ставити уточнюючі питання.

Якщо це дійсно шахрай, то він розповідатиме вам якусь байку про те, що ваші рахунки потребують додаткового захисту, або ж у них відбувається якийсь міфічний переоблік.

Ви ж бачите всю інформацію, якщо ви представник банку, – ускладнюю завдання для співрозмовника і ставлю його у незручне становище. Він починає нести нісенітницю.

– Да, но мы ж можем и заблокировать ваши карты, понимаете. Может быть вы являетесь вторым или третьим лицом, – співрозмовник починає говорити не так впевнено, як до цього.

Для чого банку блокувати ваші картки? Чи може банк таке робити без належних на те підстав (звернення правоохоронних органів, наприклад)? Це ті питання, які ви маєте поставити собі після таких слів шахрая. І що це за нісенітниця про другу і третю особу? На початку, нагадаю, «представник банку» впевнено говорив, що мій номер внесений у їхню «базу» і прив’язаний до банківських карток.

Я ще зливаю трохи інформації співрозмовнику, щоб вивести його на чисту воду.

В мене два номери і вони обидва мають бути у вашій базі, – продовжую розмову.

– Та при чем здесь номер. Номер нам выдала система. Сейчас нам с вами надо пройти идентификацию и подключить ваши карты на защиту, – про який саме захист йдеться співрозмовник не каже. І не скаже, бо це вимисел.

Що це за захист?

– Дополнительная защита. Сейчас очень тяжелое положение в стране. Мы подключаем к картам наших клиентов дополнительную защиту, – каже співрозмовник.

А до чого стан в країні до електронної системи ідентифікації? До слова, зараз в окремих банків вона на досить пристойному рівні.

Якщо ви отримали номер, то бачите і прізвище, ім’я та по-батькові, – кажу.

– Нам система выдала номер. Нам, чтобы с вами пройти идентификацию, надо внести ваши данные в компьютер. Потом система обрабатывает ваши данные, сопоставляет с теми данными, которые находятся в нас в базе данных и высылает вам на номер смс-сообщение, если вы являетесь владельцем карты, – от і розповів увесь секрет співрозмовник, по голосу якого вже чути нервовість.

А далі що?

– Мы подключаем вашу карту на защиту, на дополнительную.

Простіше кажучи, шахрай сидить за комп’ютером і чекає, поки ви самі продиктуєте усі потрібні дані, щоб ідентифікуватися в електронній системі банкінгу і просто вкрасти ваші гроші. Питання про прізвище, ім’я по-батькові може бути відволікаюче. Далі співрозмовник в процесі розмови виманить у вас назву вашого банку, номер карток, а з допомогою коду, який ви йому продиктуєте із смс, яке надійде на ваш номер, коли шахрай почне ідентифікацію, остаточно зайде в систему е-банкінгу і всі ваші гроші стануть в його розпорядженні.

То що вам треба прізвище, ім’я по-батькові? – перепитую.

– Да, конечно.

Горбач Юрій Анатолійович, – жертвую своїми даними у благо дізнатися наступні кроки співрозмовника. Із цими даними шахраї не зможуть нічого зробити. Швидше за все, ці дані у них є, але співрозмовник робить вигляд, що вносить дані у систему.

– Еще раз, – просить співрозмовник. Я повторюю.

– Скажите, пожалуйста, какие карточки нашего банка вы открывали, – питає далі співрозмовник.

Ви ж маєте бачити це, – казати, які картки ви відкривали ще безпечно, але не бажано.

– Значить так, мы блокируем ваши карты, которые привязаны к этому мобильному номеру телефона на 60 банковских дней. С начислением пени в размере 102 гривны 97 копеек ежедневно. По окончанию 60 дней [тут кілька нерозбірливих слів] суму в 6 тысяч 380 гривен. Вам все понятно? – в процесі розмови, насправді, після першого речення можна розчути лише суми.

З допомогою такого прийому, шахраї все ж сподіваються, що ви злякаєтеся, не захочете платити банку зайві гроші і продовжите розмову вже слухняно. Після першого речення решту його слів розібрати важко, він «ковтає» деякі слова, але чітко називає суми і перепитує чи все зрозуміло. Я зміг розібрати, що він говорить, та й то не все, тільки коли кілька разів переслухав запис.

В яке відділення банку скажіть мені звернутися? – добиваю його і даю зрозуміти, що я не налаштований продовжувати «допит».

– Всего вам доброго, до свидания. Вам понятно все? – на цьому зв’язок обривається.

Після такої розмови, варто звернутися до відділення банку і попросити, щоб вони повідомили вам номер, з якого вам телефонували. В окремих операторів це можна зробити дистанційно через сайт мобільного оператора.

Із відомим вам номером шахрая варто звернутися до правоохоронних органів, зазвичай у місцевий відділ поліції. В заяві слід зазначити як представився співрозмовник, навіть якщо це не справжнє ім’я, і максимально детально викласти розмову.

Цілком ймовірно, що якщо навіть ви не купилися на вимоги шахраїв, вони могли завдати шкоди комусь іншому.

1 коментар
  1. І це в основному ніби з Ощадбанку звонять. Я сказав їм що в мене Приватбан, відповідь — приватб ми не обслуговуєм… А ще представлялись СБ Нацбанку. Це з колоній таким розводом займаються… В зоні ризику ті люди які мають оголошення на сайтах з номером тел.

Додати коментар


Погляд

Нововолинська міська рада відмовила депутату виділити безкоштовно приміщення для проведення зборів громади міста
Нововолинська міська рада відмовила депутату виділити безкоштовно приміщення для проведення зборів громади міста, на яких будуть підняті проблемні питання м.Нововолинськ. ...

Новини

18 листопада, Субота
10:12
В Україні близько 70% дітей потерпають від сексуального насилля з боку близьких людей
08:43
Волинська поліція розшукує безвісті зниклого чоловіка
07:47
Джонатан Памел, громадянин США, протягом двох років допомагатиме розвивати Павлівську громаду
07:13
Дайджест громад Прибужжя
05:44
Представники 16-х країн світу подали заявки на побудову музею Революції гідності
04:38
Ярмоленко потрапив в топ-5 атакуючих футболістів Бундесліги
03:18
WhatsApp оновить функцію голосових повідомлень
01:28
Електровантажівку від Tesla представили офіційно
17 листопада, П’ятниця
23:58
В Україні з початку року від ботулізму померло 11 осіб
22:42
Проблему єврономерів мають рішати фіскали, – Аваков
21:26
«Волиньгаз Збут» направив боржникам 3 тисяч попереджень про припинення поставок газу
20:45
У Кам’янському через туман зіткнулися десять авто
20:13
У Київській області двоє чоловіків побили та зґвалтували поліцейського
20:09
Проект “Спортивний депутат”: Сергій Радкевич спортсмен чи хвастун? 2
19:24
Нововолинцям презентували програму “Будуй своє”
18:52
Учениця нововолинського училища закінчила святкування Дня студента в машині швидкої допомоги
18:39
Прокурор Іваничівського відділу прокуратури поспілкувалася зі школярами з Литовежа
17:46
Волинські медики виходжують двох немовлят вагою менше кілограма
17:09
Як у Нововолинську відзначатимуть День Гідності та Свободи
16:06
Польські кардіологи безкоштовно прооперували жителів Львова
Усі новини